Mida teha kui leidsid hulkuva looma?
Kui oled leidnud tänaval omapäi kõndiva looma:
- leiad siit.
- Helista lähimasse varjupaika ja palu neil loomale järele tulla. Kui sa ei tea, millise varjupaigaga on sinu linnal või vallal sõlmitud varjupaigateenuse leping, siis pöördu kohalikku omavalitsusse. Väljaspool tööaega on varjupaikade telefonid kõnepostis (välja arvatud Tallinnas), jäta sinna KINDLASTI oma ja looma andmetega kõneteade! Võib-olla on omanik juba varjupaigaga ühendust võtnud.
- Kui leidsid vigastatud või ohtu kujutava looma väljaspool varjupaiga tööaega, siis looma kiireks varjupaika toimetamiseks peaks lisaks varjupaiga kõneposti teate jätmisele võtma ühendust politseiga. Me teame, et see süsteem on keeruline ja tundub täiesti tobe, kuid me ise ei ole veel nii rikkad, ja ka omavalitsused ei suuda hetkel meid piisavalt rahastada, et öövalves töötajaid saaksime pidada (välja arvatud Tallinna varjupaigas). Väljaspool tööaega sõidame erakorraliselt välja juhul kui ohtu on seatud looma või inimese tervis.
- Too loom ise lähimasse varjupaika (helista kindlasti ette ja lepi selles enne kokku!).
Kui sul on võimalus looma ajutiselt looma omaniku otsimise ajal enda juures kodus hoida ehk pakkuda hoiukodu:
- Kuuluta erinevates internetiportaalides.
- Pane looma pilt, kirjeldus ja oma kontaktandmed üles Facebooki LemmikuLeidja lehele.
- Pane kuulutus kohalikku ajalehte.
- Kuuluta raadios, praktika on näidanud, et parimaid tulemusi annab Elmari raadiosse erakuulutuse panek.
- Tee loomast pildiga kuulutused ja pane need üles piirkonda, kust sa looma leidsid.
- Kui leiad üles looma omaniku, siis anna kohe sellest kindlasti varjupaigale teada! Looma tagastamine käib läbi varjupaiga ja enne looma tagatamist tuleb täita loomaomanikul kinnituskiri. Nii saab järgmisel korral omanikuga kiiremini ühendust kui loom peaks jooksu saama.