ELMO - Varjupaikade MTÜ söakuse preemia silmapaistvale ametiisikule
4. oktoobril 2013 andsime rahvusvahelise loomakaitsepäeva puhul esmakordselt üle Elmo nime kandva preemia. Tegu on söakuse preemiaga silmapaistvale ametiisikule, kellega MTÜ-l on olnud õnn viimase aasta jooksul koostööd teha. Preemia nimetus Elmo on tulnud Eestis esmakordselt koerte enampakkumisega lõppenud sündmusest, mille käigus Valga loomade varjupaiga töötajad püüdsid vana vangla territooriumilt kinni hooletusse jäetud koerakarja. Elmo oli üks neist kahekümne neljast, kes paistis silma oma erakordse vapruse, kuid sõbraliku ja elurõõmsa suhtumisega kõigisse ja kõigesse.
2024
Preemia laureaat - Carol Laurimaa,
Põllumajandus- ja Toiduameti loomatervise ja -heaoluosakonna peaspetsialist,
on enda fookuseks seadnud loomade heaolu tõstmise läbi inimeste teadlikkuse kasvatamise. Eriliselt pühendunud on ta kutsika- ja kassivabrikute probleemiga tegelemisele. Carol töötab ametnikuna, kuid hingelt on ta loomakaitsja. Ta otsib võimalusi ja lahendusi, kuidas saab loomi abistada ja kaitsta selliselt, et ka kõik seadused oleksid täidetud ja mitte kellegi õigusi ei oleks riivatud. Tema tasakaalukus ja kindlus on loomade abistamisel olulised omadused. Carolil on selge siht, teadmised ja koostöötahe, mis teevad temast suurepärase ja söaka partneri.
2023
Aastapreemia pälvinud Pärnumaa Omavalitsuste Liit jõudis 2020. aastal uue kaasaegse loomade varjupaiga ehitamise otsusele. Ehitustöödega alustati 2022. aastal ja juba selle aasta sügisel saime uues majas tööd alustada. Meil on hea meel, et Pärnumaa omavalitsused on jõudnud arusaamisele, et koduta loomade eest hoolitsemise teenus on oluline ja et teenust on mõistlik osutada ikka üheskoos, mitte igaühel eraldi. On hea tõdeda, et tuuled on pöördumas ja tegelikkuses võiks selline süsteem olla eeskujuks kõikidele kohalikele omavalitsustele üle Eesti. Oleme Pärnumaa Omavalitsuste Liidule loomasõbraliku ja hea koostöö eest väga tänulikud.
2022
Preemia laureaat - Tiina Randjärv, Võru Linnavalitsuse keskkonna- ja järelvalvespetsialist, on aastate jooksul aidanud lugematul hulgal loomi – kes on elanud liiga lühikese keti otsas, kes on olnud pikalt vajaliku arstiabita jne. Juhtumeid on hulgaliselt ja loomi, kes on tänu Tiinale teise võimaluse saanud, mitmeid. Nende aastate jooksul, mil meil on olnud õnn Tiinaga koostööd teha, on tema panus loomade heaolusse olnud hindamatu. Ta toetab meid alati, ta on sõbralik, abivalmis ning tema jaoks on esikohal looma heaolu.
2021
Preemia laureaat - Tiina Kukk, Põllumajandus- ja toiduameti peaspetsialist, kes seisab alati loomade heaolu eest. Vahel on meil tunne, et Tiinasid on lausa mitu - hommikul helistab ta juhtumi asjus Haapsalust ja juba mõne tunni möödudes Põlvamaalt. See naine on loomade nimel võimeline ühe päevaga tegema Eestimaale tiiru peale. On tõeliselt hea meel, et Varjupaikade MTÜl on õnn Tiinaga koostööd teha.
2020
Preemia laureaat - Ainike Nõmmisto, Veterinaar- ja toiduameti loomatervise ja -heaolu osakonna loomakaitse juhtivspetsialist, on väga pikalt tegutsenud loomakaitse valdkonnas ja ta on alati loomade poolt. Ainikese poole saab pöörduda nõu ja abi saamiseks ning ta teeb rohkem, kui amet nõuab ja see on südamega tehtud töö. Ainike on ennekõike inimene ja alles seejärel ametnik.
2019
Preemia laureaat - Hellika Landsmann Tallinna Keskkonna- ja Kommunaalametist. Hellika on seisnud selle eest, et Tallinn saaks kaasaegse loomade varjupaiga. MTÜ-l on olnud hea meel teha temaga koostööd ka teistes lemmikloomi puudutavates küsimustes, mille eest Hellika Tallinnas vastutab.
2018
Preemia laureaat - Raimond Kaljulaid. Preemia andsime terve suve vältel kestnud heategevuskampaania „Ole sõber“ eest, mille tulud läksid Tallinna loomade varjupaiga toetuseks. Kampaania korraldas Põhja-Tallinna Noorte Ümarlaud Raimond Kaljulaidi eestvedamisel, kes ka ise vabatahtlikuna selles kaasa lõi. Kampaania käigus kogusid Põhja-Tallinna Noorte Ümarlaua vabatahtlikud loomade varjupaigale annetusi Tallinna kaubanduskeskustes ja teistes rahvarohketes kohtades. Kogutud enam kui 6300 eurot saab varjupaik kasutada hoolitsuseta või muul põhjusel hätta sattunud loomade ülalpidamiseks ja abistamiseks. (Foto: Aleksandr Gužov)
2017
Seekord pälvis preemia Politsei- ja Piirivalveameti Pärnu politseijaoskonna ennetus- ja menetlustalituse juhtivuurija Kaire Konts. Kaire on alati loomade poolel. Kui me jääme hätta, siis tema on see, kelle poole me võime pöörduda ning ta aitab nõu ja jõuga. Andsime tänutäheks Kairele üle Pärnu kunstniku Pusa teose «Kaitsen sind kui lõvi».
2016
2016. aasta preemia andisime üle Tallinna Keskkonnaameti juhataja Relo Ligile. Tänu Relo Ligi väsimatule tegutsemisele ehitas Tallinna linn loomade varjupaiga, mis vastab igati kaasaegsetele nõuetele ning võimaldab pakkuda peavarju 200-le kassile ning umbes 50-le koerale. Tallinna linn võiks olla eeskujuks teistele Eesti omavalitsustele just oma loomasõbraliku suhtumise poolest. Lisaks omanikuta või eksinud loomadele peavarju pakkumisele toetab linn ka nende ravi esimese 14 päeva jooksul.
Preemia saajale andsime koos tänuga üle Tartu kunstniku Siret Rootsi graafilise lehe.
2015
2015. aasta preemia pälvisid kolm Rapla politseinikku - Erik Jõesaar, Arto Durejko ning Alar Smirnov - kelle abivalmis ning oskuslik tegutsemine aitas päästa ühe viimase aja julmima loomapiinamise ohvriks langenud koera Maximuse. Maximus oli raskelt piinatud koer, kelle kohta sai Pärnu varjupaik väljakutse Lääne Prefektuuri käest. See on isegi teatav ime, et koljuluu hulgimurru ning üle kogu keha paiknevate haavadega koer tervenes ja sai peagi oma uude koju minna. Otsus preemia just nendele politseinikele anda oli täiesti üksmeelne. Mehed ei täitnud väljakutsele sõites mitte ainult oma otseseid töökohustusi, vaid lisaks sellele aitasid kohapeal igal võimalusel ka meie Pärnu varjupaiga valvemeeskonda. Maximuse juhtum ideaalne näide korrakaitsjate ja loomakaitsjate koostööst.
Preemia saajatele andsime koos tänuga üle ka Tartu kunstniku Siret Rootsi graafilised lehed.
2014
Seekord aastal läks Elmo Türi valla keskkonnaspetsialistile Ott Vilusaarele. Otsus oli sama lihtne kui eelmisel korral.
Ott Vilusaart pakkusid sellel aastal Elmo vääriliseks üksmeelselt Viljandi loomade varjupaiga töötajad. Oti puhul on alati esikohal hoolimine loomadest ja inimestest, sest iga loomaloo taga on keegi, kes ei ole mingil põhjusel enam saanud oma looma eest hoolitseda. Tihtipeale satuvad loomad hätta, kuna nende peremees ei jõua enam enda eestki hoolt kanda. Ott Vilusaar püüab alati leida parima lahenduse nii loomade kui inimeste seisukohast. Enamasti toob ta loomad ise varjupaika või aitab igati kohapeal kaasa looma varjupaika jõudmise õnnestumisele.
Elmo laureaadile andsime üle Tartu kunstniku Siret Rootsi graafilise prindi, millel on kujutatud mänguhoos kassi.
2013
Esimest Elmo saajat ei olnud raske leida. See läks Valgamaa Veterinaarkeskuse juhatajale Urve Laidveele. Tänu Urve operatiivsele tegutsemisele ning soojale ja inimlikule suhtumisele 2012. aasta talvel aset leidnud niinimetatud Valga vanglakoerte juhtumi puhul tekkiski meil mõte tunnustada igal aastal üht silmapaistvat ametiisikut, kellega koostöö on märkimisväärselt aidanud hättasattunud loomi. Tegelikult oli vanglakoerte juhtum hea näide, kui oluline on tugev ja operatiivne koostöö asutuste vahel. Urve seisis kindlalt ja toetas varjupaika igal sammul nõu ja jõuga. Tema oli see, kes võttis vastu otsuseid ja vastutas, tema oli see, kes sai turmtule kriitikutelt, kui koerad oksjonile pandi. Ometi on ta alati meiega kannatlik ja toetav ja eelkõige hooliv just nende suhtes, kelle eest koos seisame – hätta sattunud loomade suhtes. See on suur asi ja see väärib tunnustust. Ja kõik osapooled, nii koerad esimesena üle vaadanud veterinaar Jaan Luht, Valga linnavalitsus kui veterinaar- ja toiduamet, väärivad tunnustust. Selliseid suuri ja keerulisi olukordi ei saaks kuidagi lahendada varjupaik üksinda.
Koos tänukirjaga andsime laureaadile üle Tartu kunstniku Siret Rootsi graafiline print «Liikuv Narr», millel on kujutatud südantsoojendavat stseeni koera ja jalgratturiga.