Kas sa soovid aidata meid loomadele uute kodude leidmisel ja teha nende koduootuse võimalikult meeldivaks? Üks võimalus selleks on vabatahtlikuna hoiukodu pakkumine. Me hoolitseme oma varjupaikades ning hoiukodudes üle Eesti aastas ligikaudu 4000 looma eest. Me ei suudaks seda ilma hoolivate, abivalmite ning pühendunud vabatahtliketa, kes meile igal aastal sadu tunde oma aega ja energiat annetavad.
Mis on hoiukodu?
Hoiukoduks (või kasupereks või asenduskoduks) olemine tähendab looma eest hoolitsemist üldjuhul seni, kuni loom saab varjupaigas alustada uue kodu otsinguid. Hoiukoduks hakkamine on 100% vabatahtlik töö ja selle eest mingit materiaalset kasu ei saa, peale tunde, et oled teinud midagi hädasolijate jaoks. Hoiukoduks hakkamine tuleks põhjalikult läbi kaaluda ja mitte teha seda esimese emotisooni ajel.
Varjupaikade MTÜ hoiukodude programm on mõeldud loomadele, keda ei saa mingil põhjusel (enamasti looma tervis, noorus jne) hetkel uude kodusse loovutada. Enamasti veedavad hoiukodus aega kassid, kes vajavad erihoolt või ei saa teiste kassidega läbi. Edukaks hoiukodu pakkumiseks on vajalik kaastundlikku loomust, kõigi pereliikmete ja sinu elukoha omaniku (kui elad üüripinnal) mõistvat suhtumist, paindlikkust ja loomade käitumise põhialuste tundmist. Kui sinul või sinu pere liikmel on imuunsüsteemi häired või esineb allergiaid, konsulteeri arstiga enne hoiukoduks hakkamist. Arvestada tuleb ka sellega, et sageli vajavad hoiukodu hoolde antavad loomad rohkem tähelepanu kui teised loomad. Pakkudes kasuperena abivajavale loomale oma aega, energiat ja kodu, aitad sa looma ette valmistada minekuks tema päriskoju.
Varjupaikade MTÜ varjupaiga töötajad kiidavad sobivusel heaks hoiukodu pakkujate kandidaadid. Varjupaiga töötajad võivad looma hoiukodust eemaldada mis iganes põhjusel, kui nad peavad seda vajalikuks.
Kui kaua tuleks hoiukodu pakkuda?
Hoiukodu pakkumise aeg on iga hoiukodu puhul individuaalne. Paariks päevaks ei ole looma mõtet ühest kohast teise kolida, see põhjustab niigi kannatanud loomadele lisastressi. Kui hoiukodul tekivad ettearvamatud probleemid, siis saab loomulikult loomale leida teise hoiukodu või kui seda ei leia, siis saab loom kolida tagasi varjupaika. Enne tagasi kolimist peab aga loom olema kindlasti saanud kompleksvaktsiini ja see peab olema kinnistunud vähemalt kaks nädalat, et vältida looma võimalikku nakatumist.
Milline loom hoiukoju tuleb ja kui mitmele loomale hoiukodu pakkuda?
Varjupaik otsustab, millised loomad vajavad hoiukodu. Kõiki loomi ei ole mõtet hoiukodusse saata. Hoiukodu ei saa ise looma valida, küll tehakse otsus vastavalt hoiukodu võimekusele ning hoiukodus olevatele võimalustele, sõltuvalt sellest, kas hoiukodus elavad lapsed, kui palju on teisi koduloomi ning kas hoiukodul on varasem loomapidamise või ravikogemus vms. Hoiukodu valib ise, kas pakkuda ajutist kodu ühele või mitmele loomale. Hoiukodudesse saadetakse loom, kes vajab igapäevast ravi (paranemist kiirendab kodune elu), on käitumishäiretega (agressiivne või arglik, sest agressiivne on liigsest seltskonnast stressis, arglik sotsialiseerub kiiremini kodustes tingimustes inimeste keskkonnas) või vaktsineerimata loomapoja(d) jt, kellel on varjupaigas ohtlik olla võimaliku nakkusohu tõttu.
Näiteks:
- Kassipojad või kutsikad, kes on adopteerimiseks liiga noored või ebaküpsed
- Loomad, kes vajavad enne adopteerimist rohkem inimesega harjumist
- Vanemad loomad, kes on harjunud vaiksema ja mugavama koduga kui varjupaik võimaldada suudab
- Vigastatud, haiged või operatsioonist taastuvad loomad
- Hüljatud ja väärkoheldud loomad, kes vajavad ekstra armastust ja hoolt
- Loomad, keda vaevab nö varjupaigastress
- Äsja poeginud loomad
- Varjupaiga ülerahvastatuse korral iga loom.
Kust saab hoiukodu kõik vajaminevad vahendid?
Varjupaik pakub kasuperele oma igakülgset abi, sealhulgas veterinaartoimingute eest hoolitsemist, lemmikloomatarbeid ning vajadusel ka söögiks vajaliku pakkumist.
Kõikide vahendite laenamine tuleb varjupaiga kontaktisikuga eelnevalt kokku leppida ja tema märgib need hoiukodu kokkuleppe lisasse.
Kui loom vajab kiiresti ravi, siis võtab hoiukodu ühendust oma kontaktisikuga varjupaigas.
Kõik loomad lähevad uude koju, kui nad on saanud parasiiditõrje, on vaktsineeritud ja kiibistatud ning omavad passi. Kui vanus võimaldab, siis on nad steriliseeritud või kastreeritud.
Ravimite andmine ja veterinaarprotseduurid tehakse ainult varjupaiga kontaktisikuga kokkuleppel. Kui hoiukodu soovib toidu, liiva, ravimite ja teenuse eest ise tasuda, siis saab seda loomulikult teha, kuid sellest tuleb varjupaika kindlasti informeerida.
Hoiukodu ülesanded
Hoiukodu toidab, joodab, hooldab, sotsialiseerib ja ravib enda hoole all olevat looma. Hoiukodu teeb igati varjupaigaga koostööd loomale uue kodu leidmisel. Hoiukodu pakub enda poolt kõige tähtsamat: aega, hoolt ja armastust. Eelnevat ravimiskogemust ei pea olema, kuid peab olema piisavalt julgust ja pealehakkamist kui võetakse hoiule vigastatud või erivajadustega loom. Sellisel juhul annab varjupaik kaasa täpsed instruktsioonid.
Hoiukodu peamine ülesanne on pakkuda loomale stabiilset keskkonda, kus loom saab senistest halbadest kogemustest ja haigustest taastuda ning on võimalik looma iseloomu tundma õppida ning talle seeläbi sobiv kodu leida.
Teine ülesanne on hoiukodul loomast teha võimalikult armsad pildid ja iseloomustav jutt looma arengust ja tema seiklustest ning see saata enda kontaktisikule, kes selle kodulehele üles paneb.
Kui loomad on kodu leidnud
Kui loomad on varjupaika tagasi või uude koju saadetud ja hoiukodu ei soovi enam uusi hoolealuseid, siis peaks hoiukodu esimesel võimalusel tagastama varjupaika sealt laenatud liivakastid, toidunõud, transpordipuuri jms, sest neid asju vajavad uued loomad ja uued hoiukodud.
Enne kui otsustad hakata hoiukoduks, mõtle läbi need asjad:
- Kas sul on võimalik hoida isiklikke loomi hoiuloomadest lahus? Eraldi vaipkatteta tuba või ruum on selleks parim. Uus pereliige võib olla potensiaalne terviserisk olemasolevatele loomadele. Sinu isiklikud loomad peavad olema marutaudi- ja kompleksvaktsiiniga vaktsineeritud. Hea oleks kui olemasolevad loomad ei ole väga vanad või väga noored.
- Koristamine ja hävitustöö. Loomade järelt koristamine on suur töö. Lisaks võivad loomad uues olukorras ja segaduses olles korda saata hävitus- ja purustustööd. Selleks on võimalik ette valmistuda, aga sada protsenti ära hoida ei saa.
- Kas saad looma vajadusel kiiresti loomaarsti juurde transportida? Kui looma tervisega midagi juhtub, siis on vaja ta kiiremas korras transportida kas varjupaika või meie partnerkliinikusse.
- Kas oled emotsionaalselt valmis looma varjupaika tagastama? Lahtilaskmine võib olla väga raske kui oled loonud loomaga emotsionaalse sideme. Ole valmis pisarateks ja südamemurdumiseks kui su esimesed hoiulapsed on valmis uude kodusse minekuks. Aga pea meeles, et nad leiavad uue kodu just tänu sinule!
- Kas sa usaldad varjupaiga töötajate otsuseid? Mõnikord ei ole looma võimalik uude kodusse anda isegi peale hoiukodus olemist. Kui oleme sunnitud looma eutaneerima, on see meile kõigile tohutult raske.
- Hoiukoduloomad läbivad sama loovutusprotsessi nagu varjupaigas olevad loomad. Kui leiad sinu juures hoiukodus olevale loomale potentsiaalse uue kodu, siis kõik protseduurid on täpselt samad nagu varjupaigas olevatel loomadel. Loomasoovija peab täitma loomavõtja sooviavalduse, vestlema varjupaiga töötajaga, allkirjastama loovutuslepingu ja tasuma loovutustasu.
Kui tunned, et oled valmis varjupaigaloomadele hoiukodu pakkuma:
Nutiseadmes
- tõmba endale Zelos äpp (Google Play App Store)
- loo endale konto
- pane otsingukasti "Varjupaikade MTÜ hoiukodud"
- täida liitumisavaldus
- saad märguande kui avaldus on läbi vaadatud
Arvutis
- mine https://app.getzelos.com/i/8F7kETrz
- loo endale konto
- täida liitumisavaldus
- saad märguande kui avaldus on läbi vaadatud
Kui hoiukodude süsteemi uusi hoiukodu otsivaid loomi lisandub, annab Zelos sellest teavitusega märku.
NB! Enne kui administraator ei ole sinu avaldust läbi vaadanud ja heaks kiitnud, ülesandeid ei näe.
Kõikide hoiukodudega seonduvate küsimustega võib pööduda aadressile hoiukodu@varjupaik.ee või tel. 56897495.