VARJUPAIKADE MTÜ AJALUGU
Algus
Kui Viljandi Kultuuriakadeemia muusikaosakonna õppejuht, hipsteri-hingega Triinu Priks 2005. aastal
tollasesse Viljandi loomade varjupaika jõudis, ei osanud ta arvata, et sellest saab tema elus pöördeline moment.
Tol ajal ei olnud varjupaikades kombeks loomi ravida, vaktsineerida ning üle 14 päeva hoida. Loomad kadusid, järgmisel päeval neid lihtsalt ei olnud. Triinu astus Eesti Loomakaitse Seltsi liikmeks, sai mõttekaaslastega kokku ning pressis ennast varjupaika appi. Vastuseis oli üüratu, keegi ei saanud aru, mida ja miks nad teha tahavad. Kuid tollased «lumehelbekesed» olid järjekindlad. Nad tõid toiduabi, mille loomakaitse selts organiseeris Soomest, ostsid ise süüa ning hakkasid otsima loomade kuulutamisvõimalusi.
Teistes linnades olid arengud umbes samasugused. Pärnus pidas varjupaika Eesti Loomakaitse Selts. Leiti, et varjupaikade pidamisega ja loomade eestkostega peaks tegelema erinevad organisatsioonid. Nii löödi käed Pärnu varjupaiga juhataja ja veel kahe ELS-i liikmega ning Varjupaikade MTÜ oli sündinud. Kuid see polnud sugugi probleemide lahendus vaid kõigest algus.
Pärnu
Pärnu linn oli andnud varjupaigale kasutada linna kaetud prügilast ühe osa ja sellel seisis vana rongivagun ja päevinäinud hamburgeriputka, mis oli korraga kõigeks – kehvema tervisega kasside majutamiseks, kontoriks, köögiks ja laoks. Kätepesuks oli seina peal tilaga anum, millesse tuli vesi tassida ja samamoodi tuli solgivesi ämbriga välja viia. Soojast voolavast veest ei osatud unistadagi. Vanas rongivagunis olid siseboksid koertele ja nende kohal boksid kassidele. Vagunit köeti raudahjuga, millel pidi talvel pidevalt tuld all hoidma. Ei olnud harvad juhud, kui ka külmal talveööl käidi veel varjupaigas ahju kütmas, et loomadel külm ei hakkaks. Hea koht, kus ka kuningas jala käib, oli puidust putka kontori ees, seal pidi hakkama saama nii suvekuumuses kui ka talvekülmaga. Aja jooksul saabus platsile erinevaid kuskilt üle jäänud soojakuid. Nii said kassid endale karantiini. Siis saadi juurde soojak, kuhu panna mõni koer karantiini ja siis veel üks puidust putka, milles sai hoida kasse, ja nii edasi ja nii edasi. Kord tuli üks perekond, kes soovis aidata ja nii ehitasid nad valmis katustega aedikud koertele, mis seisavad tänini. Üks suur ettevõtmine oli kahest merekonteinerist nn koeramaja ehitus, mis kestis mitu aastat.
Täna on varjupaiga territooriumil kasutuses 11 soojakut ja kaks merekonteinerit. Koertele on koertemaja kuue siseboksi, pesuruumi ja toidulaoga. Kassidele on eraldi kaks karantiini ja kassimaja, kus on neli tuba kasside vabapidamiseks. Veterinaar toimetab eraldi soojakus ja lisaks on nelja toaga taastusravi erikohtlemist või ravi vajavate loomade jaoks. Loe Pärnu varjupaigast pikemalt meie blogist.
Viljandi
Viljandis kulus kaks aastat, enne kui saime endise varjupaiga pidajaga kokkuleppe, et ta annab loomad peale 14 päeva kohustuslikku pidamist meile üle. Järgnes käik linnavalitsusse, kus palusime pinda, et annetuste toel loomi hoida ja kodud leida. Nii juhtuski, et 2007. aastal jättis Triinu oma palgatöö ja asus vabatahtlikuna linnavalitsuselt rendile saadud uste-akende, elektri ja veeta majas loomade varjupaika rajama. 2008. aastal kuulutas linn hanke, mille Varjupaikade MTÜ kui ainus pakkuja võitis. Äkki seisime silmitsi reaalse vajadusega loomi püüda, majutada, toita ja ravida. Kogu stardikapital koosnes tahtest midagi muuta ning paarist õuel seisvast kuudist. Palgad olid väikesed ning suur osa sellestki piskust kulus ehituseks. 10 aastat elasid kassid soojakutes, nüüd on meil riigihanke perioodiks antud kasutada kõik varjupaiga kinnistul olevad 3 hoonet, mille oleme oma jõududega varjupaiga pidamiseks vajalikku seisukorda viinud.
Võru
Samal ajal leidus Võru linnas samasugune «hulluke», Merike Torm, kes käis ja üritas tulutult kohalikku varjupaika aidata, tüütas linnavalitsust ja pommitas loomakaitse seltsi sooviga midagi muuta. Merikesest sai Eesti Loomakaitse Seltsi vabatahtlik ja neid juhtumeid, kus tuli hädasolevatele loomadele abi anda, kogunes nii palju, et ta otsustas midagi suuremalt ette võtta- rajada varjupaiga ning ühineda Pärnu ning Viljandi omaga Varjupaikade MTÜks. Varjupaiga juhataja on pelgalt ilus ametinimi, tegelikult tähendas see töötamist ehitusmehe, remondimehe, turundaja ja hooldaja kohal, koosnes ju varjupaik ühest kontorisoojakust, ühest kuurist ning 14st kuudist. Stardipaketti kuulusid veel 1 kott koeratoitu ning Merikese enda koera kaela- ning jalutusrihm. Esialgu hoidis Merike ravivajavaid kasse-koeri oma kodus, sest varjupaigas polnud selleks tingimusi. Aegamööda tulid toetajad, vabatahtlikud.Valga
2009ndaks aastaks, kui Valga linnavalitsus pöördus meie poole ettepanekuga hakata Valgas loomade varjupaika pidama, oli Varjupaikade MTÜ tegutsenud juba kaks aastat oma kolmes varjupaigas. Võtsime väljakutse vastu, sest õhin oli suur ja Valgast sai meie neljas pereliige.
Valga varjupaiga asukoht, kus seni oli toimetanud üks kohaliku omavalitsuse koosseisuline töötaja, jäi samaks. See, milline nägi välja varjupaik toona, 11 aastat tagasi, erineb nagu öö ja päev sellest, milline on varjupaik täna. Algselt oli platsi peal ainult väike viilkatusega majake, kuhu sisse astudes ei näinud sõrme ka suhu pista, sest nii pime oli. Eestoas oli neli koeraboksi ja ruumi aknad olid kinnilöödud. Kassid olid paigutatud kahte väiksesse tuppa. Aias oli paar koeraaedikut.
Kasside tarvis sai ostetud, remonditud ja sisustatud soojakud ning ehitatud nende külge välialad. Majas lasime valguse tuppa ja tegime ruumides kapitaalremondi. Koertele sai ehitatud korralikud väliaedikud ja soojustatud kuudid. Suur panus oli toredatel ja tublidel inimestel, kes tulid appi vabatahtlikena ja aitasid nii tööjõu kui rahaga.
Täna toimetab maja eestoas juhataja klientidega, tagatoas on veterinaariruum ja ühte tuba jagavad töötajad kassipesakondadega, kui on nn kassipojahooaeg ning varjupaik on kodututest punnis. Veel on meil kaks soojakut väliaedikutega, kus elavad kassid vabapidamisel ja lisaks on kassidele eraldi karantiinisoojak. Koertele on tänu Doktor Sterni fondile kolme siseboksiga soojak ja 16 soojustatud kuutidega väliaedikut.
Virumaa
2009. aastal liitus meiega perekond Lill, kelle talu maadele rajasime Virumaa loomade varjupaiga. 2011. aastal kuulutas Rakvere Linn välja hanke varjupaigateenuse osutamiseks. Kuna me selle võitsime, siis ei olnud meil mõtet paarikilomeetrise vahega kahte varjupaika pidada ja sulgesime esialgse Virumaa varjupaiga ning kolisime selle varad oma varjupaikade vahel laiali.1. maist 2020 me Lääne-Virumaal varjupaika ei pea. Rakvere Linnavalitsus lükkas meie riigihanke pakkumuse nende eelarve võimalusi ületavana tagasi ja palus kahe päevaga vabastada varjupaiga ruumid loomadest ja varast. Paras väljakutse, kuna olime seal pea 10 aastat teenust pakkunud.
Virumaal tegutsemise aja jooksul leidsime uued kodud 1926 loomale ja aitasime tagasi koju 406 looma.
Läänemaa
Juba Varjupaikade MTÜ algusaegadel rääkisid kohalikud loomakaitsjad, et Läänemaale oleks vajasellist varjupaika, kus hoolitakse loomadest ja nende heaolust. Haapsalus tegutses tol ajal loomade
varjupaik, mille tegevusega rahul ei oldud. Otsiti võimalusi, et pakkuda olemasolevale alternatiivi ja
taheti ka valdade loomade eest hoolt kandma hakata. Pikka aega oli see ideena olemas kuni 2014.
aastal käisid Kaja ja Helina olemasolevas varjupaigas kasse vaatamas. See külastus ja tahe loomade
heaks midagi ära teha sai suureks tõukejõuks, et naised hakkasid otsima maatükki, kuhu varjupaik
rajada. Haapsalu lähistel elas maaomanik, kes oli lahkelt nõus varjupaiga oma maa peale lubama. Edasi hakkas ratas sellise hooga veerema, et enam pidama ei saanud ja polnud ju vajagi. Siis lepitigi kokku, et varjupaika hakkab pidama Varjupaikade MTÜ, sest meil oli kogemus, millele toetuda. 2015. aasta varakevadel soetasime riigi toetusel kaks kasutatud ehitussoojakut, milles varjupaik pidi tegutsema hakkama. Lisaks saime Pärnu varjupaigast kasutatud kuudid koerte jaoks. Niisiis – olemas oli maa, soojakud, kuudid ja inimesed, kellel oli tahe midagi paremaks teha. Kõik tööd: soojakute remont, koerteaedikute ehitamine, elektri-, vee-ja kanalisatsioonitööd tehti vabatahtlikkuse korras. Ümbruskonna külarahvas tõttas appi, et varjupaik jalad alla saaks ja et loomad ennast hästi tunneks.
Pidulik lindilõikamine toimus 2015. aasta maikuus ja varjupaik oligi valmis asukaid vastu võtma. Läänemaa varjupaigast loe pikemalt meie blogist.