Pühad (ja) loomad ehk pauku ei tee

Kaubanduskeskused säravad jõulutuledes ning müüki on paisatud kõiksugu vidinad, mis inimestele nii väga meeldivad – tuled, viled ja paugutajad. Kui palju need aga loomadele meeldivad ja mida inimeste maailm loomadega teeb?
Must koer Image by fotografyarte from Pixabay

Loomade maailmas ei ole pühad midagi erilist, kuid me võime selle muuta kaks kuud kestvaks õudusunenäoks. Teadmatusest või halvemal juhul tahtlikult unustatakse enda hetkelise meeleolu loomise nimel nende heaolu, kes elavad meie kõrval. Jõulurahu lõpeb meie lemmikute jaoks pürotehnika müügile paiskamisega. Edasine on ehmatav, kuna rakette lastakse valimatul ajal ja kohas, arvestamata kaaskodanike, nende lemmikloomade ning veel vähem näiteks linnas elavate lindudega. Loomad kuulevad kordades paremini kui inimesed, mistõttu võivad tugevad helid põhjustada isegi valu. Kui miski teeb haiget ja hirmutab, siis üritatakse olukorrast pääseda.

Detsembris-jaanuaris tõuseb hüppeliselt murelike inimeste tehtud telefonikõnede arv loomade varjupaika. Kellel on koer rihmast lahti tõmmanud, kellel koer aiast kadunud, kes teatab hulkuvast loomast. Tänaval omapäi liikumine on loomale ohtlik eelkõige tiheda linnaliikluse tõttu ja avariis võivad viga saada nii loomad kui ka inimesed.

Kõik inimesed saavad loomi aidata eelkõige pürotehnikast loobumisega. Jätame sel aastal paugud tegemata! Mujal maailmas kaetakse taevalaotus valgusmängudega ilma paugutamisteta ning meie talvine tume taevas sobib sellise laheduse taustaks suurepäraselt.

Et lemmikloom plehku ei paneks

Loomaomanikud peavad hoolitsema, et lemmikloom oleks kiibistatud, sest siis suudab varjupaik kiiresti tuvastada loomaomaniku ja temaga ühendust võtta. Kiibi korrasolekut tuleks looma tervisekontrolli käigus alati kontrollida lasta. Kiip peab olema registreeritud ja andmed registris korrektsed. Lähemalt saab uurida www.llr.ee.

Pühade ajal võiks lemmikloomad kutsuda siseruumidesse, kust nad ei saa põgeneda. Koos koeraga ei tohiks minna ilutulestikku vaatama ‒ ka sülekoer võib ehmatades lahti rabeleda ja kaduda! Arvestama peab, et vananedes võivad loomad muutuda tundlikumaks ja hakata paugutamist kartma.

Soovitused

  • Tõmmake kardinad ette;

  • Püüdke luua tavalisele päevale sarnane olukord;

  • Pange mängima muusika või teler;

  • Istuge looma juures ja rääkige temaga tavalise rahuliku häälega;

  • Koerale võib pakkuda maiust, söömine rahustab;

  • Jääge ise rahulikuks;

  • Jälgige looma – kui ta soovib minna pimedamasse nurka või oma pessa, siis tagage talle rahu.

Ka toit võib ohtlik olla

Kass Image by Jarka Ducháčková from Pixabay

Inimestele mõeldud toit on maitsestatud ega sobi loomadele söömiseks ega maiustamiseks. Soovides pakkuda midagi erilist, võib tulemuseks olla terviserike ning halvemal juhul isegi surm. Kui on külalisi, kes ei suuda hoiduda koera söötmisest, pange lauale kauss koera maiustega ja paluge, et koerale antav tuleks ainult sellest kausist.

Silmas tuleb pidada, et loomad ei pääseks ligi prügile. Ahvatlevalt lõhnavad pakendid võivad meelitada koera neid närima ja koera soolestikku võib sattuda võõrkehi. Keedetud kontide söömine põhjustab koertel soolteummistust, riknenud ja hallitanud toidu söömine põhjustab mürgistust. Inimeste loodud maailm võib olla lemmikloomadele ohtlik. Nende ainus võimalus on usaldada oma inimest. Loomaomanik peab läbi mõtlema, mis situatsioonid võivad tekkida ja hoolitsema, et lisaks enda heaolule oleks alati tagatud ka looma oma.

Tõeliselt vaikseid ja rahulikke saabuvaid pühi!

Artikkel ilmus meie ajakirja Käpa all 2019/3 numbris.
Previous Next