Mustad kassid – nõiduslikud olendid või armsad lemmikloomad?
Musta kassi kuu on Varjupaikade MTÜ-s traditsiooniks saanud kampaania, mida peetakse tänavu juba kümnendat korda. Hea meel on märkida, et aina enam teadvustatakse, et looma ei tohiks valida karvavärvuse järgi ja musta või mustvalge kasukaga kass ei too endaga kaasa ebaõnne. Kampaania on aidanud koju ka mõned väga pikaajalised varjupaigaasukad, mille üle on südames hea tunne. Siiski tundub, et nii mõnedki huvilised võtavad ka praegu veel mõtlemisaja, kui valikus on mustakarvaline või musta-valgekirju lemmik. Tahaksime inimestele ikka ja veel südamele panna, et nende kassikeste iseloom on hea ja kojusaamise igatsus sama suur kui kõigil teistel olenditel ega sõltu karva värvusest – kõik nad on väärt sõbralikku suhtumist ja hella kohtlemist. Uskumustest, mis kaasnevad musta värvi kassidega, kirjutab Agne Astel-Rankla.
Miks siis ikkagi musta kassi nii eriliseks peetakse?
Kassid on ilusad ja armsad, kuigi samas ka isepäised ja sõltumatud olendid, kellega on aastasadade vältel seostatud nii ebausku kui ka mõistatuslikke uskumusi. Salapärast müstikat ja maagiat omistatakse eriti mustadele kassidele, kelle puhul on nähtud seoseid nõidade, nõiduste ja saatanlike rituaalidega. Mõned usuvad, et nad on kas nõidade tuttavad, loomakujulised deemonid, kes luuravad inimeste järele, või isegi maskeeritud nõiad. Kuigi mustade kasside kuvand oli kunagi varem positiivne, on neile kahjuks nõiajahi ajastust alates paljudes maailma piirkondades jäänud negatiivne varjund.
Uskumus, et mustad kassid toovad halba õnne ja on halvad märgid, pärineb ilmselt pimedast keskajast, mil kõik mustade kasukate, sulgede või muude tunnustega loomariigi esindajad, näiteks kährikud ja varesed, sümboliseerisid surma ja kadu. Nende loomade suhtes valitses tollaste inimeste seas sügavalt juurdunud hirm. Mustade kassidega seotud ebausk kujunes välja umbes 13. sajandi alguses Euroopas alanud nõiajahi ajal, mis kestis kuni Salemi nõiaprotsessideni Massachusettsis 17. sajandil. Ebausk, et mustad kassid on saatana kehastused, muutus keskajal üldlevinuks, kui paavst Gregorius XI kirjutas dokumendi pealkirjaga „Vox in Rama' tähendus. Kuradi kummardamise teemaga tegelemine.” Selles teoses väitis ta, et saatan on sageli muutunud mustaks kassiks, et jalutada maa peal.
Vana-Kreeka legendi kohaselt püüdis armukade jumalanna Hera takistada oma abikaasa Zeusi ja tema armukese poja Heraklese sündi. Tema plaan nurjus teenija Galinthiase sekkumise tõttu ja oma vihas muutis Hera Galinthiase mustaks kassiks, et karistada teda emanda võimule vastuhakkamise pärast. Kui Kreeka surma- ja nõidusejumalanna Hekate saadeti allmaailma, halastas ta mustaks kassiks muudetud Galinthiasele ja võttis ta preestrinnana oma tiiva all.
Põhjamaade mütoloogia üks tähtsamaid ja populaarsemaid jumalannasid viljakuse- ja armastusejumalanna Freyja olevat sõitnud vankril, mida vedasid kaks musta kassi. Kui need kassid vankrit vedasid, muutusid nad mustadeks hobusteks, kuid siis võis kurat neid riivata. Tasuks ustava teenimise eest muutis Freyja kassid nõidadeks.
Need olid ilusad, kuid sünged muistendid ja fantaasialood kaugest minevikust, kui ei osatud paljusid nähtuseid seletada ega põhjendada. Tegelikult on veel kaugemas minevikus musti kasse hoopis kõrgel aujärjel hoitud, austatud ja hinnatud. Näiteks Vana-Egiptuses peeti musti kasse kaitse-, õigluse-, viljakuse- ja võimujumalanna Basteti kehastuseks. Musta kassi peeti üldse kõigist kõige pühamaks, kuna ta meenutas jumalanna Bastetit, keda kujutati kassi peaga olendina. Seetõttu peeti musti kasse hea õnne sõnumitoojateks. Walesi rahvaluules on mitmeid lugusid mustadest kassidest, kelle abil ennustati ka ilma.
Hirmuäratavatel ja surma põlgavatel piraatidel oli omal ajal palju mustade kassidega seotud uskumusi, nii häid kui ka halbu. Must kass tõi õnnetust, kui ta kellegi poole kõndis, aga võis õnne tuua, kui ta eemale kõndis. Kui kass aga laeva pardale astus ja seejärel maha tagasi hüppas, siis oli laev üsna kindlasti uppuma määratud.
Mõnel pool Euroopas pidasid meremehed ja kalurid, kes läksid merereisile, musta kassi samuti õnne sümboliks ja kippusid neid laevale kaasa võtma. Isegi nende meremeeste ja kalurite naised hoidsid musti kasse lemmikloomadena, lootes, et see hoiab nende mehi merel halva eest ja tagab nende turvalise tagasipöördumise maale ja koju. See uskumus kujunes välja tavast võtta kassid laevale kaasa hiirte küttimiseks ja ka seltskonnaks. Tänapäeval on kassidel positiivne kuvand nii mõnelgi rahva hulgas levinud uskumuses. Paljudes Aasia ja Euroopa piirkondades peetakse musti kasse heaolu ja õnne sümboliks.
Jaapanlased usuvad, et musta kassi märkamine tähendab, et inimesel on õnne tõelise armastuse leidmisel ja mustade kassidega vallalised naised leiavad rohkem kosilasi. Nii mõnigi kord kingitakse pruudile pulmakingiks must kass, sest usutakse, et see toob õnne abielus ja üldse elus.
Paljudes kultuurides üle maailma peetakse musta kassi nägemist õnne toovaks märgiks. Šotimaal on mustad kassid jõukuse sümboliks. Seda peetakse eriti heaks märgiks, kui nad ilmuvad inimese koduuksele ja verandale, sest usutakse, et inimene, kelle juurde must kass tuleb, saab rahaliselt jõukaks. Inglise teatri näitlejad usuvad siiani, et kui esietendusel on publiku hulgas must kass, siis tähendab see, et näidendit saadab suur edu.
Romantikutest prantslased usuvad, et musta kassi nägemine on maagiline hetk. Neid kasse nimetatakse matagots ehk mustkunstnikest kassideks. Kohaliku uskumuse kohaselt on inimestele, kes neid musti kasse toidavad ja austusega kohtlevad, teistest enam õnne antud.
Aastasadade vältel on meisse vähem või rohkem juurdunud arusaam, et mustad kassid on salapärased olendid, keda kardetakse ja austatakse erinevates kultuurides üle kogu maailma. Nad võivad olla nii õnnetuse ettekuulutajad kui ka hea õnne toojad – see on täpselt nii, nagu me ise soovime uskuda. Vaatamata neid puudutavale ebausule ja neile omistatud kuvandile, on nad tegelikult lihtsalt kaunid olendid, armsad kassid, kes soovivad, et neid armastataks ja et neil oleks soe kodu ja koht, kus end mugavalt kerra tõmmata ja mõnusalt nurruda. Olgem siis üle ebausust, millel loogiline tõepõhi puudub, aga mõistvad ja kaasatundvad väikeste hellust vajavate olendite vastu. On ju nii, et kui pakute kassile õnne, vastab ta samaga ning annab teile vastu palju tähelepanu, armastust ja tänulikkust!