Kas hoiad oma koera ketis?
Loe, miks pole koera ketitamine inimlik ja kuidas talle õiget varjualust pakkuda.
Põhjuseid, miks inimesed oma koeri õues ketis hoiavad, on mitmeid. Paljud on veendunud, et koerad peavadki väljas elama ja neid tulebki ketti panna, sest vastasel juhul jooksevad nad ära või kaevavad aia üles. Siiski näib, et üha vähem koeraomanikke aheldab koera õue ja mitmel pool on võetud vastu ka seaduseid pikaajalise ketistamise vastu. Miks nii?
Esiteks mõistavad inimesed üha enam, et koerte pidev ketis hoidmine mõjub neile halvasti. Koerad on karjaloomad, kelle tugev side inimesega on tuhandeid aastaid kestnud aretamise tulemus.
Muidu sõbralik ja rõõmus koer muutub pidevalt ketis ja üksilduses viibides neurootiliseks, õnnetuks, rahutuks ja agressiivseks. Uurimistulemused näitavad, et ketikoerad hammustavad palju suurema tõenäosusega kui vabalt ringi jooksvad koerad. Peale selle võivad ketikoerad, kes on tarale liiga lähedale kinni seotud ja püüavad sellest üle hüpata, end tahtmatult üles puua. Ketikoerad langevad ka teiste loomade ja pahatahtlike inimeste rünnakute ohvriks.
Koera keti otsast vabastamine
Paljud koeraomanikud on õppinud lahendama probleeme, mis sundisid neid varem oma koeri õue ketti aheldama. Kui ka sulle tundub, et köis või kett ei ole su koerale parim lahendus, võiksid lugeda järgnevaid nõuandeid:
- püstita oma territooriumile tara või pikk jooksutross
- püstita tara peale 45 kraadi sissepoole kaldu olev lisatara
- paigalda tara alla umbes 30 cm pikkune traataed (painuta teravad servad ära) või suured kivid.
- vii koer koertekooli
- steriliseeri või kastreeri koer
- lisaküsimuste korral võid alati pöörduda loomaarsti poole.
Kuidas pakkuda koerale korralikku varjualust?
Lisaks turvalisele territooriumile vajab koer kaitset ka halva ilma eest. Koerad, keda hoitakse välitingimustes, võivad jääda näpistava talvekül- ma ja kõrvetava suvekuumuse kätte. Koera ebameeldivate ilmastikuolude eest kaitsmiseks peaks tal olema õigesti ehitatud koerakuut.
Samas tuleks aga meeles pidada, et mõned väga pika või lühikarvalised tõud ei kannata ekstreemseid välistemperatuure ka õige varjualuse olemasolu korral. Meeles tuleb pidada ka seda, et kui koeri on rohkem kui üks, vajavad nad kõik isiklikku kuuti.
Tee kuut mugavaks
Koerakuudi mugavaks tegemisel tuleks silmas pidada alljärgnevaid nõuandeid.
- Kuut peab olema piisavalt suur, et koer saaks seal mugavalt püsti tõusta ja end ümber keerata, kuid samas piisavalt väike, et hoida ühtlast kehatemperatuuri.
- Kuudil peaks olema vettpidav kaldkatus, mis laseks vihmaveel maha voolata.
- Puidust kuut peaks põranda vettimise ja mädanemise vältimiseks asuma maapinnast vähemalt 5 cm kõrgusel.
- Kuudi sissepääs peaks olema piisavalt suur, et koer sellest raskusteta läbi mahuks.
- Talvekuudel tuleks külmakaitseks sissepääsu ette kinnitada mõnest pehmemast materjalist klapp. Hästi sobib näiteks sile põrandamatt. Parema puudumisel ajab asja ära ka tükk vaipa, aga see võib märjaks saada ja ära jäätuda.
- Koeral peaks kuudis olema ka puhas ja kuiv, näiteks heintest või põhust ase, mida tuleks hallituse vältimiseks ja kuudi sanitaarsena hoidmiseks vahetada igal nädalal.
- Soojematel kuudel peaks koeral olema võimalus viibida näiteks mõne puu või presendi varjus. Otsese päikesevalguse käes kuumeneb kuut üle ega paku koerale enam varju.
Koeral peaks olema õues viibides alati ligipääs värskele veele, mis on pandud kas kaussi või suurde ämbrisse, mida ei saa ümber lükata. Külmematel kuudel tuleb hoolitseda selle eest, et vesi ei jäätuks.
Artikkel on tõlgitud The Humain Society of the United States kodulehelt ja ilmus meie toona veel nimetu uudiskirja kõige esimeses numbris (2011/1). Kõiki uudiskirju Käpa all saad lugeda siit.