Me saame lapse, mida teha kassiga?

Nii absurdne, kui selline küsimus loomasõbrale ka tundub, on see ometi üks sagedaminiesinevaid erinevates internetifoorumites.

Laps ja kass Image by Sarah Richter from Pixabay

Jättes kõrvale tarkuse, et pere suurenemine nii lemmiklooma kui laste arvelt peaks olema aegsasti planeeritud tegevus, lähtume ootamatult tekkinud olukorrast ja esitame selle küsimuse spetsialistile. Vastab kogenud Pärnu loomade varjupaiga veterinaar, loomade käitumisterapeut dr. Aivi Org.

Alustame raseduse ajast ning haigusest nimega toksoplasmoos. Toksoplasmoosi põhjustavat alglooma ei ole võimalik loodusest hävitada, kuid saab astuda samme, mis aitavad haigust ennetada. Selleks tuleb kassi liivakasti tuleb tühjendada iga päev. Alates kolmandast päevast võivad väljaheitest tõepoolest parasiidid levima hakata. Vähemalt kord nädalas tuleb liivakasti kuuma veega pesta. Rasedal ei ole soovitatav kassi kasti tühjendada, kui see on hädavajalik, võiks kasutada kummikindaid.

Regulaarne parasiiditõrje on elementaarne ja see ei tohiks sõltuda laste olemasolust. Tegelikult ohustab kaslastel levivatest haigustest inimest seenhaigus, kõik muud on liigispetsiifilised.

Kuidas toime tulla hirmuga, et peres varem elanud kass tunnetab lapse näol konkurentsi?

Selleks soovitab dr. Org juba lapsele riideid ostes lasta kassil neid nuuskida ning nendega kassi silitada- kassi silitamine laste riietega jätab riietele kassi lõhna ja tekitab loomas turvatunde, et need asjad ja hiljem laps, kes neid kandma hakkab, on pereliige, mitte sissetungija. Kass on küll üksi jahipidaja, kuid muidu väga seltskondlik ja suhtleja loom.

Ema, laps ja valge kass Image by Nina_photographer_ from Pixabay

Kui imik tuuakse koju, võiks kassi kaasata kõikidesse tegevustesse temaga rääkides- «nüüd vahetame mähkmeid» või «nüüd on aeg last toita» jne.

Reegel on aga see, et magavat last ja looma (ükskõik missugust) ei jäta omapäi. Kass (või iga teine loom) võib magavat last nuuskida ning kui imik liigutab, võib sellele järgneda käpalöök.

Emaseid kasse peetakse üldiselt rohkem koduhoidvaiks ning inimest tähtsustavaiks, kuid on ka isaseid lembekasse, siin ühtset reegilt ei ole. Vahel vajab isane kass harjumiseks lihtsalt rohkem aega.

Kui imik on juba kodus ning kassil on ilmnenud stressitunnused, tasub konsulteerida vetarsti või käitumisterapeudiga.

Üks õige perekond koosnebki nii täiskasvanutest, lastest, kui lemmikloomadest ning lapse sünd ei ole põhjus loomale uue kodu otsimiseks.

Artikkel ilmus meie ajakirja Käpa all 2015/2 numbris.
Previous Next