Kuidas võõrutada koera üleshüppamisest

Üleshüppamisest võõrutamine on kaheetapiline protsess. Soovimatu tegevus ei tohi koeral ära tasuda ja tuleb olla kindel, et premeeritud saaks vastupidine käitumine ebasoovitavale.
Hall koer

Tuleb meeles pidada ka seda, et sinu arusaam mingi tegevuse äratasumisest pole see mis koeral. Üleshüppamise eesmärk on pälvida sinu tähelepanu, seega ka üles kargleva koera vaatamine on koera jaoks juba preemia. Ka koera peale kärkimine ja ta minema ajamine on tähelepanu ja nagu teame, on halb tähelepanu parem, kui üldse mitte tähelepanu. Mida rohkem sa erutud, seda rohkem erutub ka koer. Üleshüppavat koera tuleks ignoreerida.

Paljud inimesed õpetavad koerale „maha!” käitumist. Kui koer hüppab üles, antakse talle käsklus „Maha!”, mille peale kutsikas maha laskub ja siis premeeritakse koera selle eest, et ta maha laskus. Missioon täidetud – koer sai üles hüppamise eest soovitud tähelepanu!

Peagi on sul koer, kes hüppab üles, nii et sa pead teda pidevalt maha kamandama ja premeerima selle eest et ta maha tuli. Kokkuvõttes omad sa ikkagi üles hüppavat koera.

Kõigepealt tuleb lõpetada koera premeerimine hüppamise eest. Koera tuleb ignoreerida iga kord, kui ta hüppab. Ei mingit tõukamist, karjumist, kärkimist või koera poole vaatamist – null tähelepanu koerale. Pööra nägu mujale ja ignoreeri oma kängurut.

Proovi hoopis...

Enamuse kutskate jaoks ainult karglemisest ei piisa. Kuna me kipume suunama oma tähelepanu sellele mida kutsikas teeb valesti, unustame koera tähelepanu pöörata sellele, mis on õigesti. Koerad peavad tegema midagi muud üleshüppamise asemel, midagi mis annab neile seda nii soovitud tähelepanu. Neil on vaja lisainfot, et saada üle kojusaabuva inimese metsiku tervitamise soovist.

Neli käppa maas on risti vastu- pidine käitumine üles hüppamisele – nii et miks mitte premeerida seda?

Mõnikord õnnestub õpetada koer istuma, et ta saaks tähelepanu – kuid seda on väga palju tahetud rõõmupallist, kes ei püsi pudeliski!

Konks on selles, et koera tuleks premeerida kõigi nelja käpa maas hoidmise eest enne, kui üles hüppamine üldse toimuda jõuab. Kui kutsikas on juba üles hüpanud, on ta katsetanud soovimatut käitumist (harjutamine teeb meistriks!) ja sa pole eesmärgile lähemal. Harjutamise alguses jaga koerale ohtralt maiuseid, kuid kui koer suudab juba veidigi rahulikumalt püsida, vähenda maiuste hulka.

Järgmiseks: ajastamistäpsus, suurenda keerukust

Koer ja laps kükitavad Image by Pexels from Pixabay

Oluline on alustada premeerimist enne, kui lähenev inimene jõuab koerale liiga ligi, muidu jõuab koer enne üles hüpata, kui sa jõuad teda premeerida. Palu külalisel põlvitada koera juurde ja suhelda temaga vaikselt. Kui inimene põlvitab, on võimalik jätkata koera premeerimist, kuni koer on rahulik, mis sest, et maas olev inimene on koerale palju lähemal kui püsti seisev. Peale mõningast harjutamist oled suuteline ära tundma hetke, mil koer valmistub üles hüppama. Premeeri koera enne, kui see hetk kätte jõuab ja koer üles hüppab! Maiused pane alati põrandale/ maha. Sedasi õpib koer ära selle, et hea tuleb madalalt maast.

Harjutades muuda ülesanne järk-järgult keerulisemaks, muutes olukorda aina erutavamaks. Lõpuks saavutad selle, et tahes kui erutatud külaline ka koerale ei lähene, on koeral ikka kõik neli käppa ilusti maas. Kui koer peaks vahel ka eksima ja siiski hüppama üles, lihtsalt ignoreeri seda ja alusta kõike otsast, kõige lihtsamast harjutusest, kuni kõige keerulisemani välja.

Meeskonnatreening

Probleem, millega paljud kokku puutuvad, on olukord, kui tänaval jalutades astub ligi võõras inimene, kellele meeldib, kui nunnu kutsa tema peale üles hüppab. Tavaliselt lisandub sinna teade: ”Las hüppab! Ma armastan koeri!”. Palu sel inimesel hoopis aidata sul oma koera treenida. Lihtsam, kui ligi tikkuvale inimesele selgeks teha, et ta su koera rahule jätaks, on tema kaasamine koera treenimisse. Kui ta saab oma ülesandega hakkama, võib ta veidi su koeraga mängida. Positiivsuse rõhutamine mõjub ka inimesetele!

Teretulemast koju

Ära unusta koera premeerimast, et ta üles ei hüppa, mitte ainult enda, vaid ka teiste inimeste puhul. Järjepidevus on edu võti. Veendu, et iga tervitus oleks õppetunni eest. Mis iganes ruumi sa ka ei siseneks, kus koer ootab sind ja on valmis sind rõõmuga tervitama, ole valmis teda premeerima enne kui ta üles hüppab. Praktiseeri ruumist väljumist ja sisenemist ja koera premeerimist, kui tal kõik käpad maas on. Korda seda ikka ja jälle, kuni koer hakkab eelistama käppade maas hoidmist üles hüppamisele.

Harjutamine teeb meistriks

Valga magav koer Image by emailbensontran  from Pixabay

On veel üks harjutus, mida koeraga teha, et ta õpiks rahulikuks jääma ka erutavas olukorras ja hoiak käpad maas. Käi ruumis kiirel sammul ringi, nii et koer erutuks piisavalt, et üles hüpata. Just enne seda, kui ta üles hüppama hakkab, peatu ja premeeeri teda kiirelt enne, kui ta hüpata jõuab. Alusta edasi liikumist aeglaselt ja tasahaaval kiirenda liikumist, kuni võid ruumis ringi joosta, ilma et koer üles hüppaks, kui sa seisma jääd. Käppade maas hoidmise eest ei saa koer mitte ainult maiuseid, vaid ka seda nii väga soovitud tähelepanu. Peagi saab käpad maas olemine tema loomulikuks olekuks. Ajapikku ei lähe maiuseid enam vajagi, kui su koer on külalisi tervitamas. Käppade maas hoidmine saab tema esmaseks valikuks.

Artikkel ilmus meie ajakirja Käpa all 2015/1 numbris ja on tõlgitud portaalist https://www.clickertraining.com.
Previous Next