5 aastat Koduotsijat

Varjupaikade MTÜ loodud Koduotsija vahenduskeskkond on proaktiivne programm loomadele uute kodude leidmiseks selliselt, et loovutatav loom saaks liikuda otse senisest kodust uude. Leiame, et looma vaimsele tervisele on kõige parem, kui ta leiab uue pere ilma vahepeal varjupaika sattumata. Selline teguviis lähtub põhimõttest tagada looma heaolu stressitekitavas olukorras nii palju kui vähegi võimalik. Programmist kirjutab lähemalt Koduotsija haldaja Agne Astel-Rankla.

Koduotsija eesmärk on toetada nii omanikku kui ka tema neljajalgset hoolealust. Inimesed ei võta oma ellu ja koju looma, mõeldes, et ühel päeval tuleb temast loobuda. Elu teeb ootamatuid pöördeid ja uue kodu leidmine võib olla vahel ainus lahendus, kuigi see tekitab lahkumineku kurbust nii inimesele kui ka loomale. Me mõistame inimesi, kes on erinevatel põhjustel sunnitud oma loomale uut kodu otsima. Me tunnustame neid selle eest, et nad ei löö käega ega jäta oma lemmikut hooletusse, vaid otsivad abi ja püüavad leida neile uusi hoolivaid sõpru. Ette on tulnud palju erinevaid olukordi, kus lihtsalt midagi muud ei jää üle, kui otsida lemmikule uus pere. Põhjuseks võivad olla peremehe või perenaise kõrge iga, haigus, töö ja sissetuleku kaotus, kolimine, pikaajalised lähetused jne.

Vähendab varjupaikade koormust

Koduotsija vahendustegevus aitab leida loomale kõige sobivama kodu, sest pakub võimalust anda tema kohta võimalikult palju informatsiooni otse uuele omanikule. Mis loomaga on tegemist, mis on ta tõug, sugu ja vanus, samuti andmed kiibistamise ning steriliseerimise/kastreerimise kohta – see on esmane ja igal juhul vajalik info, mida edastada. Samuti on oluline teada, mis tingimustes on loom seni elanud (õues, toas või nii siin kui ka seal), missugused on tema harjumused ja iseloom, kuidas ta suhtub teistesse loomadesse, inimestesse jne. See kõik aitab uue kodu pakkujal hinnata, kas ta suudab loomale võimaldada senistele sarnaseid või ligilähedasi tingimusi ja kas nad üldse omavahel võiksid sobida. Koduotsija moto on: Ära hülga oma looma, kindlasti on olemas teine lahendus! Samas vähendab Koduotsija tegevus varjupaikade koormust, sest jätab rohkem ressursse hüljatud, omanikuta ja väärkoheldud loomadele kodu leidmiseks.

800 looma uues kodus

Uut kodu otsiva looma kuulutus pannakse üles Varjupaikade MTÜ hallatavale Facebooki lehele Koduotsija. Selle kaudu on alates 2018. aastast ehk rohkem kui viie aasta jooksul uue kodu leidnud juba peaaegu 800 looma ning statistika ütleb, et tulemus on umbes 70%. See tähendab, et kolmest loomast kaks leiavad uue pere just Koduotsija abil avaldatud koduotsimise kuulutuste kaudu.

Koduotsija on tänulik kõigile annetajatele, toetavate ja heade sõnade lausujatele, mõistvatele ja abivalmis kaasamõtlejatele ning loomulikult kõigile neile, kes on avanud oma südame ja koduukse hätta sattunud loomade vastuvõtmiseks.

Rohkem mõistmist ja vähem hukkamõistmist!

Loomast loobumine ei ole kellegi jaoks lihtne otsus. Seetõttu oleme Koduotsija näol loonud turvalise keskkonna, kus me ei süüdista ega kritiseeri loomast loobujaid. Meie poole pöördumine ja Koduotsija ankeedi täitmine näitab juba seda, et omanik hoolib oma loomast piisavalt palju, et püüda talle uus hea kodu leida. Etteheiteid saame teha selliste inimeste suunal, kes näiteks hülgavad enda kalli pereliikme paksu metsa sisse, kust keegi neid ei leia. Aga mitte nende inimeste suunal, kes mõistavad, et ei saa enam loomale parimaid tingimusi tagada ja proovivad teha kõik selleks, et lemmikloom saaks elada sellistes heades tingimustes, mida ta tegelikult väärib. Seetõttu ei tolereeri me ka Koduotsija lehel loomast loobujat süüdistavaid kommentaare, sest nii võidakse lõigata ära paljude koduotsijate tee Koduotsija lehele, sest hädasolijad ei julge enam abi saamiseks meie poole pöörduda. Oleme loomade poolt, olles samal ajal näoga ka inimese poole.

Koduotsija programmi administreeritakse ainult heasoovlike inimeste ja organisatsioonide annetuste toel. Kuulutuste ülespaneku eest tasu ei võeta, kuid kõigil on võimalik toetada Koduotsija programmi, tehes annetuse Varjupaikade MTÜ arvelduskontole EE561010220068203017 märksõnaga Koduotsija. Rohkem infot Koduotsija kohta leiad SIIT. 


Lugu ilmus Varjupaikade MTÜ ajakirja Käpa all 2023/3 numbris. Autor: Agne Astel-Rankla
Previous Next