Vaata reaalajas, milline näeb välja üks päev loomade varjupaigas

Täna, 26. mail, terve päeva jooksul näitame blogivormis kõigi oma kuue loomade varjupaiga tegemisi ning juhtumeid sõnas ja pildis. 

Kuigi meid külastavad tuhanded loomasoovijad aastas, ei teata kuigi palju varjupaikade tegelikust igapäevatööst. Tihti on inimestel arvamus, et loomade varjupaiga töötajad tegelevad päev otsa kassipoegade silitamisega. Tegelikult on see nii emotsionaalselt kui füüsiliselt raske töö, kus tuleb segadusse sattunud loomade, ja teinekord ka inimestega, tasakaalukalt suhelda.

8:00 Võru varjupaiga juhataja Relika päev algas südaööl tulnud kõnele tagasi helistamisega. Helistaja soovis teha tutvust kodu ootava koer Osvaldiga, kuid miks tuli tal mõte seda infot hakata hankima hetk enne südaööd, ta selgitada ei osanud :) Relika selgitas meie koeravõtu protsessi lahti ja tutvustas Osvaldit ning helistaja tänas väga tagasi helistamise eest. Loodame, et Osvald leiab peagi uue kodu! Kuna omavalitsuste ressursid kodutute loomadega tegelemiseks on väga piiratud, siis saame ööpäevaringset teenust pakkuda vaid Tallinnas. Teistes piirkondades reageerime väljaspool tööaega kohaliku omavalitsuse või politsei poolt edastatud väljakutsetele kui on seatud ohtu inimese või looma tervis või elu. Helistades väljaspool tööaega jätke palun kindlasti teade automaatvastajasse.

8:50 Varjupaikade töötajad hakkavad jõudma tööpostile. Ainult Tallinnas on püüdja ööpäevaringselt tööl, teiste varjupaikade töötajad on passiivses valves oma kodus ning kui juhtunud on midagi tõsist, katkestavad oma saunaskäigu, unenäo või tõusevad vajadusel vanaema sünnipäevalauast üles, et minna väljakutsele. Võtame aastas vastu 32 000 kõnet ja tegeleme 4000 väljakutsega, mille teenindamiseks sõidame läbi 130 000 kilomeetrit. Tegutsemisaja jooksul oleme leidnud kodu enam kui 21 000 lemmikloomale.
9:00 Võru varjupaigas käib hommikune koerte söötmine. Hooldaja Merike on jõudnud ringiga Osvaldi ja Tsäpi juurde.
9:00 Pärnu varjupaiga loomaarst Aivi ja loomade püüdja-hooldaja Birgit on jõudnud koos oma neljajalgsete abilistega tööpostile.
9:03 Viljandi varjupaiga töötajaid ootab üks noor ema, kes on öösel sünnitanud 5 poega. Kassipojad on tõeliselt armsad, aga kahjuks sünnib neid ikka rohkem kui on ootamas uusi kodusid. Kevadel, mil emastel kassidel on innaaeg, pannakse alus nn kassipojahooajale. Aprillis hakkab varjupaigaasukate arv tõusma, mais saabuvad tiined emakassid, kes varjupaigas pojad ilmale toovad ja siis hakatakse leidma ka hulgiti emata kassipoegi. Nii käib see hilissügiseni välja. Võrreldes varakevadega võib kasside arv varjupaigas siis lausa kolmekordistuda.

9:05 Ka Läänemaa varjupaigas on tööpäev alanud ning esimese asjana saavad koerad oma söögikorra kätte. Läänemaa varjupaigas ootab hetkel uut kodu 2 koera: Kiku ja Sipsik.

9:10 Tallinna varjupaigas on kohvimasin käima pandud ja head lõhnad levivad üle maja. 26. märtsil jõudsid Tallinna loomade varjupaika 33 rändrotti, kellest 7 olid kõigest 1-2 päevased. Kõik sai alguse kahest loomapoest võetud rotist, kelle kohta anti poest kaasa info, et tegemist on samast soost rottidega. Varjupaigas on hetkel uut kodu ootamas neist veel 16 rotti, nende varjupaika sattumisest saad pikemalt lugeda siit.

9:11 Valga loomade varjupaigas viiakse end hommikukohvi kõrvale kurssi värskemate uudistega. Hetkel hoolitseb Valga varjupaik 27 kassi ja 6 koera eest.

9:12 Viljandi varjupaika jõudis Võhmast püütud pesakonna viimane kõige arglikum kassipoeg. Ema ja 4 poega said eelmisel nädalal meile. Tooja püüdis 2-kuused pojad ise kinni, ema püüdmiseks laenas meilt püügipuuri. Sellega hoidis ta hulga meie tööaega kokku. Viljandi varjupaiga hoole all on hetkel 58 kassi.

9:15 Iga varjupaiga juhataja või administraatori töökohustuste hulka kuulub iga päev telefonikõnedele, e-kirjadele ning loomavõtja sooviavaldustele vastamine. Pildil vastab Läänemaa varjupaiga juhataja Helina kirjale hulkuva kassi osas, keda teatajal enesel ei õnnestu kinni püüda. Varjupaigad lähevad väljakutsele ainult elanikkonna või omavalitsuse esindajate poolt tulnud teadete peale, mitte ei sõida ringi ja ei otsi tänavatelt hulkuvaid loomi.

9:30 Võib tulla üllatusena, kuid meie töötajad on laia profiiliga lisaks loomade püüdmisele ja hoolitsemisele vajadusel ka katla kütmises ja muudes jõudu nõdvates majapidamistöödes. Pildil Viljandi varjupaiga pelletikatel, mida on vaja igapäevaselt täita, et toad oleksid soojad. Olgu öeldud, et Viljandi varjupaigas töötavad vaid õrnema soo esindajad. Meie MTÜs on kokku 48 töötajat, kellest vaid 6 on mehed.

9:45 Väga palju tööd teevad meie varjupaikades ära vabatahtlikud, oleme neile selle eest ääretult tänulikud! Osad vabatahtlikud aitavad meid kohapeal loomade otsesel hooldamisel, kuid meil on ka palju abilisi, kes aitavad meid väljaspool: annetuste kogujad, sotsiaalmeedia tegijad, kujundajad, ajakirja Käpa All meeskond ja paljud teised. Pildil koristab vabatahtlik Valga varjupaiga kasside vabapidamistuba.

10:00 Viljandi varjupaiga koer Caesar saab ussirohtu, mis on osavalt maskeeritud maistva konserviga. Kõik loomad saavad varjupaigas nii sise- kui välisparasiitide vastase tõrje, pikemaks ajaks meie hoole alla jääjad päris mitmeid kordi. Enne uude kodusse minekut saavad loomad vaktsineeritud, kiibistatud, registrisse kantud ning kui vanus võimaldab ka steriliseeritud-kastreeritud. Igal aastal teostame ca 4100 vaktsineerimist, kiibistame 1600 looma ja steriliseerime või kastreerime 900 looma.

10:15 Hugo on seeniorkoer, kes läks Võru varjupaigast uude koju kaks nädalat tagasi ja kohanemisprotsess võtab aega. Koertel ei ole sees programmi, mida nipsust ümber lülitada, pigem on varjupaika sattunud koetel seljataga suhteliselt keeruline elu, millest neil on oma tunded ja mälestused ning koerad väljendavad ennast koera moodi. Koerad on küll head kohanejad, kuid neile tuleb anda aega, mõne koer puhul võib kodunemine aega võtta 2-3 kuud. Anneli lahkas koos uue omanikuga tekkinud situatsioone ja andis nõu, mida pereliikmed saaks Hugo heaks teha. Keskkonnavahetus ja elumuutus on tekitanud koeras stressi ja nüüd tuleb leida viis, kuidas stressi maandada. Pere on valmis panustama, et pakkuda Hugole mõnusat pensionipõve ja meie oleme nõuga abiks, et kõik tunneks ennast hästi ning turvaliselt, nii koer kui ka inimesed.

10: 30 Iga varjupaika jõudnud loom vaadatakse üle ja vajadusel koostatakse raviplaan. Videos puhastab Pärnu varjupaiga loomaarst Aivi varjupaika jõudnud kassipoja kõrvu, sest kassil on kõrvasügelisest. Kõrvasügelislest ehk Otodectes cynotis pesitseb kuulmekäigus ning on üsna nakkav. Õnneks on see hästi ravitav ja inimesele ei nakku.

10:45 Selline näeb välja Viljandi varjupaiga juhataja Siiri töökoht. Viljandis oleme kohalikele omavalitsustele olnud partneriks hulkuvate loomade püüdmisel ja pidamisel juba aastast 2008 ning Siiri on terve selle aja varjupaigas töötanud - alguses vabatahtlikuna, seejärel loomade püüdja-hooldajana ja juba palju aastaid varjupaiga juhatajana. Väga äge loomapiltidega kollaaž seinal on Siiri kätetöö nii nagu paljud muud asjad varjupaigas. Oleme näinud teda seal nii krohvimas, plaatimas kui ka tikksaega igasugu vigureid tegemas.

11:00 Üldjuht Triinu Viljandi varjupaiga juurtega kass Aphrodite jälgib kodukontoris tähelepanelikult meie maratoni kulgu. Triinu on Varjupaikade MTÜ asutaja aastal 2007, sealt edasi vabatahtlik - Viljandi varjupaiga juhataja - üldjuht. Triinul on kodus veel inglise buldog Mann ning varjupaigast võetud loomad koer Mõmmi, kass Pontius ning kaks aafrika kääbussiili.

11:20 Tallinna varjupaiga loomaarsti abiline Brigitta tööhoos. Tallinna varjupaik on ainus, kus omavalitsus on loonud kaasaegse loomakliiniku koos kõikide esmavajalike seadmetega, sealhulgas näiteks digiröntgen ja ultraheli ning meil on võimalik paljusid protseduure teha ning diagnoose panna ilma loomi varjupaigast välja viimata. Varjupaiga kliinikus töötab hetkel üks loomaarst ja kaks abilist. P.S. otsime teist veterinaari, huvi korral võta ühendust personalijuht Merikesega tel 5167099.

11:30 Ilm on Võrus jätkuvalt kehv, aga tuleb minna väljakutsele. Kodutu kassi osas väljakutse tegi eelmisel laupäeval üks noor neiu Võru Vallast Vana-Vastseliinast. Proovisime esialgu leida kassi omanikku ka postitades kohalikesse sotsiaalmeediagruppidesse ja Lemmikuleidjasse, kuid keegi ei ole kassi omaks tunnistanud ja täna läksime talle järele. Kuna kohapeal selgus, et kassil on ka haav, läks tagasisõit otse kliinikusse. 

11:55 Käes on kohvipausi aeg! Viljandi varjupaiga Birgit ja Virve saavad korraks jalga puhata.
 
12:15 Valga varjupaik sai väljakutse kassipüügiks Valga valda Tsirguliinasse.

12:25 Pissihäda ei küsi, milline ilm on :) Kui juba läbimärjaks saada, siis miks mitte sellest kõike võtta! Pärnu varjupaigas on uue kodu ootel hetkel ainult üks koer - Donna. Donna on üheksa-aastane kepsakas koeraproua, kes kohanes varjupaigaeluga kiiresti ja õppimises annab ta silmad ette nii mõnelegi nooremale koerale - nimelt ei osanud Donna alguses rihmas jalutada. Nüüd, kui see selge, läheb ta jalutama meelsasti ja rihma nähes on ta saba nagu suur vurr, mis kiireid tiire teeb.


12:50 Läänemaa varjupaiga Tea näost on kaugele näha, millised emotsioonid teda valdavad kui tuleb kõne koer Rõõsiku uuest kodust. Rõõsikul läheb väga hästi, rahul on nii koer kui perenaine. Kuigi meie töös on vahel ka väga raskeid hetki, siis sellised kõned tuletavad meelde, miks me seda kõike teeme.

13:10 Meie fundraiser Joanna viis annetuskasti Pae Loomakliinikusse. Oleme väga tänulikud kõikidele, kes aitavad meil loomade jaoks annetusi koguda! Annetused aitavad meid järjest lähemale oma visioonile – igal loomal on oma kodu: saame varjupaigaloomad steriliseerida-kastreerida, hoides nii ära soovimatud pesakonnad ning kiibistada uude koju minevad loomad, et nad alati omaniku juurde tagasi jõuaks. Omavalitsused, kellega meil on sõlmitud leping, kannavad oma piirkonnast leitud looma esimese 14 päeva hoiukulud, kuid alates 15-st päevast on looma saatus 100% meie õlul. Vaata kõiki kodutute loomade toetamisviise siit.


13: 30 Meie tegutsemiskohad on loodud küll eeskätt kasside ja koerte majutamiseks, kuid aeg-ajalt satub meie hoole alla igasugu karvaseid ja sulelisi. Meie juures on leidnud peavarju küülikud, deegud, hamstrid, kilpkonnad, erinevad linnud (sealhulgas kanad), isegi üks madu, merisead, rotid, siilid, tšintšiljad, tuhkrud, kits ja lambad. Pildil on hetkel Valga varjupaigas taastusravil olev vares Klaara.


13:50 Personalijuht oma kodukontoris :) Kui meie personal hakkas küündima 50 kanti, tundsime, et selle haldamiseks on vaja eraldi inimest. Nii sai meie juhatuse liikmest ja Võru varjupaiga juhatajast Merikesest personalijuht. Tema on see inimene, kellega puutute esimesena kokku kui tunnete südames tungi töötada kodutute loomadega. Meie töö on graafiku alusel ja 7 päeva nädalas, Tallinnas ka ööpäevaringselt, seetõttu on töögraafikute koostamine päris korralik väljakutse. Hetkel toimubki otse tomatite vahel Viljandi varjupaiga juhatajaga suviste asenduste ja töögraafikute arutelu.

14:10 Võru varjupaigas on konserviaeg! Kass Frau on esimsena kohal, et vaadata, millise maitsega konservi täna pakutakse.
14:30 Täna võib Viljandi varjupaigast leida tavaliselt kodukontoris töötava raamatupidaja Etheli, sest on majandusaasta aruande koostamise aeg ning kolme lapse emal Ethelil on vaja töötada veidi vaiksemas õhkkonnas :)

14:45 Pärnu varjupaigas on puhkepaus, aga aju ei tohi korrakski lõdvaks lasta. Mis te arvate, kes võidab?

15:05 Öeldakse, et ühes väikeses kambrikeses sünnivad head mõtted, Läänemaa varjupaigas sünnivad seal ka suured teod. Meie Läänemaa varjupaigal ei ole oma maja, kus oleks mugav ja soe WC. Rendime "ajutiselt" selleks otstarbeks välikäimlat, mis ei paku talvel võimalust ennast pikalt häid mõtteid mõtlema unustada.

15:15 Kui õues on külm ja tormine, siis varjupaigas on alati soe, eriti üheskoos. See kehtib nii kutsikate kui ka meeskonna kohta. Pildil Tallinna varjupaiga koera Juuli kutsikad, kes sündisid 12. mail. 

15:16 Viljandi varjupaiga Birgit läheb püügipuuri üles panema. Peetrimõisas liigub läbi hoovide väga halvas tervislikus seisus pelglik kass.

15:30 Kliinikust jõudis Võru varjupaika vigastatud kass, kes leiti Vana-Vastseliinast. Kassi haav puhastati ja määrati ravi. Kass on kiibistatud, kuid omaniku andmed ei ole registrisse kantud. Kõik loomaomanikud peaksid kindlasti kontrollima, et nende lemmik ei ole mitte ainult kiibistatud vaid ka registreeritud. Ainult kiip ei aita meil omanikku üles leida. Vaata, kuidas oma looma registreerida ja kontrollida, kas kiip on registris.

15:45 Kodukontorist tervitab kõiki tööloomi meie hoiukodude koordinaatori Anni Anete sõber Freddy. Hoiukodudel on väga tähis osa meie töös - nad aitavad kasvatada üles kassipesakondi ja julgustavad arglikke kasse inimestega suhtlema. Kui tunned huvi hoiukodu pakkumise osas, vaata infot siit.

16:00 Kiisupoiss Nuff-Nuff, kes jõudis pisitillukese kassipojana märtsikuus Pärnu varjupaika, võttis täna jalge alla kodutee. Rõõmupäev! Pärnu varjupaik on oma tegustemise aja jooksul leidnud uue kodu 3182 loomale ja aidanud tagasi koju 1653 looma.
Uude koju läks täna ka Pärnu sinisilmne Grisha.

16:10 On lillekastmisaeg! Viljandi varjupaiga töötajad kasvatavad igal aastal ise varjupaiga ümber istutamiseks suvelilli.

16: 30 Läänemaa Tea sobitab sõprust argliku kassiema ja tema pojakesega.


16:45 Tallinna varjupaiga loomaarst Kätlin uurib mirkoskoobi all otse öeldes kakat. Nagu ütleb varjupaiga vanasõna: Korralik junn on vahel kõige parem uudis päeva jooksul.

17:00 Aktiivne osa tööpäevast on kõigis varjupaikades peale Tallinna läbi saanud. Meie autode liikumist jälgiv FleetComplete GPS lahendus näitab, et kõik autod on naasnud oma pessa. Loodame, et tuleb rahulik öö, kuigi taevas on täiskuu, mis paneb inimesi ja loomi veidi omapärasemalt käituma.

Viimaseid saabujaid oodatakse Valga varjupaigas avali väravatega.

Ja ka kodukontoris töötajate tööpäeva lõppu oodatakse kannatamatult.


Previous Next