Sissetõmmatavate jalutusrihmade ohtlikkusest
Paljud koeraomanikud armastavad fleksirihmasid. Rihm rullib koera eemaldudes end lahti ja koera lähemale tulles end jälle kokku, rihm ei jää jalgu – oi, kui mugav. Aga seda tüüpi rihmad peidavad endas ohte.
Kõige sagedasem ettetulev olukord on see, kui rihm on kogu pikkuses – see võib olla 5 või 10 meetrit, ehk sellega ulatub teisele poole sõiduteed, lahti, koer selle teises otsas – ja siis äkki ilmub kuskilt välja mõni auto või jalgrattur. Fleksile annab peale panna piduri, et koer
ei saaks rihma pikemalt välja tõmmata – aga mitte mingi väega ei saa fleksit panna rihma tagasi rullima, kui koer on selle pingule tõmmanud ja eemale kisub. Ehk kõik see 5 kuni 10 meetrit rihma on kontrollimatuna sinu ja su koera vahel. Sellesse võib sisse sõita nii auto kui jalgrattur, sinna võivad otsa joosta lapsed – ja sa vaid vaatad abitult pealt, kuidas sa ei suuda oma kaugustes olevat koera küllalt kähku enda juurde tagasi saada.
Kui toimub otsasõit, siis võib see rihm rulluda auto/jalgratta ratta vahele kinni ja lohistada koera endaga kaasa, tekitades koerale vigastusi, mis võivad osutuda surmavateks (järsk tõmme kaelalülidele – mis on väga õrnad ja nende nihestuse tagajärjel võib tulla halvatus, hingetoru vigastuse tagajärjel lämbumissurm). Autos/jalgrattal olijate vigastused ja psühhotrauma suurus võivad olla ka väga tõsised.
Kui teil on väiksem koer ja rihm pole lindi -, vaid nööritüüpi ja teie koer suures rõõmus tormab tuttavat tervitama, joostes rihmaga jalgadesse, võib see nöör lõikuda tervitatava säärtesse kui noaga, lõigates jalga sisse vereni välja ja kus mitte, sinna tekitades marraskil ja sinikates jutid. Olen seda ise korduvalt kogenud, nii et tean, millest räägin. Sellele lisaks on fleksid, kui neid on ühel jalutajal käes mitu (mitu koera jalutada), väga kerged omavahel sõlme minema. Samuti muutub fleksi kontrollimatuks, kui koer läheb põõsa või suurema umbrohupuhma taha ja fleksi takerdub sinna. Sa võid fleksit sikutada, sealt puhmast ta lahti ei tule ja sikutamine koerani ei ulatu.
Flekside käepidemed on kohmakad ja kui koer järsku ja ootamatult tõmbab, lähevad nad kergelt käest lahti ja koer pääseb jooksu. Kui koer on sattunud konfliktsituatsiooni ja omanik püüab koera fleksirihma pidi tagasi tõmmata, on tihti tulemuseks sügavad sisselõiked, marrastused. Kui jalutaja aga takerdub sõlme läinud rihma ja koer teda järel lohistama hakkab, siis on tagajärjed veelgi hullemad, luumurdudest alates kuni amputatsioonijuhtumiteni.
Pikk rihm tekitab koertes suure vabadusetunde ja äkiline rihma otsa lõppemine või sellele piduri peale panemine on koera jaoks ootamatu, kuna koer jookseb täie hooga nagu ennist ega oska arvata, et ühel hetkel saabub vabaduse piir – ja tulemuseks on kaelanihestused, hingetoru- ja selgroovigastused.
Nii et mõelge – kumb on olulisem, kas mugavus või ohutus?
Artikkel ilmus ilmus meie ajakirja Käpa all 2014/2 numbris, autor Anu Kuura.