Kuidas pidurdada koerte haukumist?

See küsimus vaevab paljusid koeraomanikke ja nad arvavad, et sellele on olemas ühene ja lihtne vastus. Paraku põhjuseid on palju ja erinevaid.

Et mõista, miks koer haugub, tuleb aru saada, mis on selle motivatsiooniks ja vallandajaks. Kui me oleme välja selgitanud haukumise põhjuse, siis on meil võimalus kas vähendada või kõrvaldada haukumise vallandaja, või siis muuta koera haukumine vastuvõetavama käitumise vastu.

Miks koerad hauguvad?

Haukumine on normaalne koerte käitumisviis, kuid kodukoerad hauguvad oma eellastest oluliselt rohkem. Osaliselt võib sellel olla seos territoriaalse haukumisega, kui koeralt oodati, et ta annaks sissetungijatest omanikule teada.

Koer haugub

Teiseks põhjuseks on koeraomanike tahtmatu premeerimine territoriaalse haukumise eest. Koer haugub, andes omanikule teada sissetungijatest (külalistest). Omanik hakkab koera peale karjuma ja kiirustab välisukse juurde. Sa julgustad oma koera kampa lööma sissetungijate peale „haukumises”.

Koeraomanikud pole ainsad, kes tahtmatult premeerivad koeri territoriaalse haukumise eest. Seda võivad teha ka kodust möödujad. Näiteks koer haugub postiljoni peale. Postiljon paneb posti postkasti ja lahkub. Mida koer mõtleb? „Juhuu, ära tegin! Nii kui ma postiljoni peale haugun, läheb ta ära!” Ehk koer tunneb, et selline käitumine on edukas ja ta jätkab seda.

Omanikud võivad teadmatult koera julgustada haukuma, „premeerides” neid tähelepanuga. Õige oleks ignoreerida koera ja lasta tal välisukse juures haukuda ja nõuda sissesaamist – eesmärgiks on õpetada koerale, et haukumise tulemusena ta ei saa sisse. Kui lõpuks ikkagi murdud ja lased koera sisse, siis on see märk koerale, et haukumine siiski töötab, lihtsalt tuleb kauem haukuda! Eelpooltoodud näited liigituvad normaalse, kuid soovimatu käitumise hulka.

Koerad võivad aga haukuda ka siis, kui midagi on valesti. Levinuim põhjus selleks on üksindusahistus. Need koerad hauguvad selle pärast, et nad on tõsiselt häiritud ja sel juhul on haukumine märgiks halvast enesetundest. Need koerad vajavad abi, et saada oma peremehest lahusoleku ahastusest lahti.

Samuti võivad haukuda valudes koerad, ka hauguvad osad dementsed koerad üleliia. Osadel koertel annab haukumine tunnistust kompulsiivsetest häiretest või helihirmudest (äike, saluut) ja osadel võib hirm olla päästikuks. Kõigil nendel juhtudel vajab koer abi, kuna haukumine väljendab häiritust.

Ühel koeral võib olla korraga mitu erinevat põhjust, miks ta haugub, seega olukorra lahendamine hõlmab korraga mitut erinevat strateegiat.

Kõigepealt tuleb saada vastused järgmistele küsimustele:

* kes haugub?
* kuna ja kus see aset leiab?
* vastus millele see on?
* miks omaniku arvates koer haugub?
Need küsimused aitavad selgitada haukumise motivatsiooni ja vallandajat. Kui enamus haukumisi toimub omaniku ära olles, on kasu sellest, kui koju jäetakse salvestama mõni heli-või pildisalvesti. Mõningatel juhtudel on võimalik ka lahkuda oma elamisest ja seda jälgida kuskilt eemalt varjatult.

Käsitlemine: kiire lahendus?

Koer haugub

Haukumise peale aktiveerivad karistusseadeldised nagu elektrišoki-kaelarihmad, sidrunirihmad, ultraheli tekitavad seadmed võetakse tihtipeale kasutusele siis, kui tahetakse kiirelt probleem lahendada. Kuid nagu võib eelpoolkirjutatust järeldada, siis sellise seadme kasutamine ei likvideeri põhjust, mis koera haukuma ajab. Hirmunud ja stressis loomade puhul ajab sellise seadme kasutamine asjad hoopis hullemaks, mitte paremaks. Näiteks üksindusahistusega koer võib muutuda veelgi ahastavamaks, kui ta taipab, et lärmamine omaniku ära olles toob endaga kaasa ebameeldivad tagajärjed.

Käsitlemine: karistus?

Tavaliselt on see esimene reaktsioon, kui omanik seisab silmitsi koera ebameeldiva käitumisega. 

Tihti tekitavad omanikud kasutut lärmi – näiteks koera peale karjumine, et ta vait oleks, põrub järgmistel põhjustel: see ei pruugi toimuda kohe siis kui koer haukuma hakkab, iga kord kui koer haugub ja – mis on eriti oluline – koer ei pruugi taibata, et karjumine on midagi halba.

Pole üllatav, et sellise stsenaariumi puhul koera haukumiskäitumine ei muutu.

Käsitlemine: parimad tulemused

On ilmne, et mitme erineva põhjusega käitumise puhul on oluline tegeleda just antud põhjustega. Näiteks lähenemisel, mis kõigepealt tegeleb koera üksindusahistusega, lärmihirmuga, kognitiivse düsfunktsiooniga, kompulsiivse häirega jne, selle asemel et tegeleda lihtsalt haukumise endaga, on pikas perspektiivis efektiivsem ja koerasõbralikum.

Koer istub

Normaalse haukumisega koerte puhul vähendame haukumise vallandajaid ja suuname koera rohkem soovitud käitumisele. Näiteks, kui koer armastab haukuda möödujate peale, siis möödujate ilmumisel anname koerale kongi või mõne muu toidupeidikuga mänguasja, et koer oleks hõivatud ega poleks huvitatud jooksmisest ja möödujate peale haukumisest.

Koertele, kes hauguvad oma tagaaias liikuvate naabrite peale, paluda naabritel koerale visata midagi eriti maitsvat iga kord, kui nad aias liiguvad. Selline käitumine muudab koera käitumise naabreid eemale peletada püüdvalt käitumiselt positiivsele maiuse ootamisele. Enamusel naabritest on niikuinii kõrini su koera haukumisest, nii et tõenäoselt on nad valmis omapoolse panuse andma selleks, et su koer lõpetaks nende peale haukumise ära.


Artikkel on tõlgitud portaalist Psychology Today ja ilmus ka meie ajakirja Käpa all 2014/2 numbris.

Previous Next