Varjupaikade MTÜ arenguhüppe võimestamine
Selleks, et saavutada paremaid tulemusi arenguhüppes, tegime tööd varases arenguetapis ja valmistasime ette arenguhüpet. Ühingu arenguvajaduste kaardistamiseks viisime ellu Kodanikuühiskonna Sihtkapitali projekti AHE1-19 Varjupaikade MTÜ arenguhüppe võimestamine. Projekti toetas Kodanikuühiskonna Sihtkapital 3980,60 euroga.
Projekti eesmärgiks oli valmis saada Varjupaikade MTÜ realistlik kaheaastane tegevuskava organisatsiooni sisemise arengu ja meeskonna ühtsuse saavutamiseks.
Sisemine areng tagab, et organisatsioon suudaks väljaspoole antud lubadustega toime tulla. Organisatsioon on just nii tugev, kui tugev ja ühtne on meeskond. Meie ühing on aastatega laienenud üle-Eestiliseks võrgustikuks ja meeskond on pea kahekordistunud. Selleks, et võrgustik ja meeskond toimiks ühtsena, on vaja parandada protsesse, süsteeme ja struktuuri. Kaardistamine andis selge pildi olukorrast ja oli aluseks tegevuskava koostamisel. Arenguhüppe võimestamise etapp aitas Varjupaikade MTÜ juhatusel ja varjupaikade juhtidel eelnevalt hinnata, millesel arengutasandil organisatsioon asub. Selleks oli vaja hinnata senist tegevust ja arenguvajadus kaardistada. Varjupaikade kaardistamine võimaldas näha suurt pilti ja tuua välja kitsaskohad. Töötajate tagasisidestamine on oluline ühtse meeskonna loomisel.
Enne tegevuskava koostamist toimus analüüs: projekti käigus kaardistasime varjupaikade taristu hetkeseisu, viisime läbi töötajate rahulolu uuringu ja toimusid arengusessioonid. Projekti olid kaasatud ühingu juhatus, varjupaikade juhatajad ja töötajad, väljastpoolt osales arenguekspert Kristjan Otsmann (Selge Pilt OÜ). Arengusessioonidel osalesid juhatus ja varjupaikade juhatajad, lisaks kutsutud töötaja.
Arengusessioonidel mõtestasime tööd varjupaikades; kaardistasime ühingu kitsaskohad; kirjeldasime, millisena me oma tegutsemist ühingus näha tahame; leidsime võtmetegevused, mis meil kõige paremini aitavad selleni jõuda ja mida me oleme võimelised reaalselt tegema. Vaatasime üle, täpsustasime ja mõtestasime ühingu visiooni, missiooni ja üldeesmärgid.
Neli arengusessiooni toimusid kokkusaamise vormis, kokkuvõtted tehti ühistööplatvormil veebis, toimusid intervjuud tagasiside saamiseks. Mõttekaartide, töö mõtestamise ja tegevuse eesmärgistamise kaudu koorusid välja suured teemad, millega tegelemise tulemusena saab toimuda organisatsiooni arenguhüpe. Arenguekspert viis läbi SWOT analüüsi, mille tulemusena koostasime eesmärkide ja mõjuga seotud kahe aasta tegevusplaani. Arengusessioonide tulemusel valmisid järgmised dokumendid: Visioon, missioon, üldeesmärgid, indikaatorid; Millisena näeme varjupaikades tegutsemist aastal 2021; SWOT analüüs 06.2019; Tegevuskava 2019-2021 tegevused-mõju; Tegevuskava 2019-2021 ajagraafik.
Varjupaikade kaardistamine toimus varjupaikades kohapeal, kaasatud varjupaiga juhataja ja kutsutud töötaja. Töötajate rahulolu küsimustiku täitmine toimus veebipõhiselt, kaasatud olid kõik töötajad.
Varjupaikade hetkeolukorra kaardistamine andis ülevaate, mis olukorras on erinevad varjupaigad. Töötajate rahulolu küsimustik andis info meeskonna seisundi kohta.
Oleme tulemusi analüüsinud ja saanud oma organisatsiooni kohta nii üht kui teist teada. Aegajalt oma naba uurida, järeldusi teha ja saada sihid selgemaks, on vägagi kasulik. Nii suudme olla ise tulemuslikumad ja täita paremini ühingu eesmärke.
Projekti toetas Kodanikuühiskonna Sihtkapital 3980,60 euroga.