Pisiloomad ja kuum ilm

Suvel on tore nautida kuuma päikest rannas või istuda õitsva roosipõõsa varjus. Kuid loomaomanik ei tohi unustada, et meie karvased sõbrad ei talu kuumust ja vajavad selle eest kaitset. Närilised ja küülikud ei talu eriti palavat ilma ning neil ei ole võimalik puurist välja tulla ja varju minna. Pisiloomade suviste ohtude kohta kirjutab Varjupaikade MTÜ vabatahtlike koordinaator Marika Algpeos.

Tuleb meeles pidada, et optimaalne õhutemperatuur näriliste ja küülikute jaoks on 18–20 soojakraadi. +25 kraadi on paljude pisiloomade jaoks juba kriitiline. Kuuma ilmaga on väga oluline kaitsta neid kuumarabanduse, vedelikupuuduse ja tuuletõmbuse eest. Tähtis on tagada ligipääs värskele veele, vett võiks vahetada mitu korda päevas.

Kindlasti tuleb tõsta loomapuur sellisesse kohta, kus päike ei paista otse peale, samuti peab vältima tuuletõmbust. Kui toas on väga palav, tuleb õhutemperatuuri võimalikult palju alandada, kuid ventilaatoril ei tohi lasta pikalt otse loomade peale puhuda, loomad võivad haigestuda. Ka konditsioneeriga tuleb ettevaatlik olla. On aga mõned nipid, kuidas saab aidata loomal kuumust üle elada.

Näiteks võib villakhiire ehk tšintšilja liivavanni 15–20 minutiks külmikusse panna ja siis pakkuda loomale jahutavat liivavanni. Puuri põhja võib panna keraamilisi plaate, need on jahedad ja loomad saavad nende peal lamades end jahutada. Koerte jahutusmatte kasutada ei tohi, kuna pisiloomad võivad neid närida ja sisu alla neelata. Looma puuri peale (mitte sisse) võib panna pudelid külma vee või jääga. Samuti võib katta närilise või küüliku puuri niiske rätikuga, see aitab ka õhutemperatuuri alandada.

Rotid mängivad hea meelega vee sisse pandud marjadega ja jahutavad ennast nii. Pange nende puuri mitte väga sügav anum veega, puistake sisse näiteks maasikad või mustikad ja jälgige loomakeste tegevust rõõmuga. Loomulikult ei tohi vesi olla jääkülm.

Kui teie loom hingeldab, tema kõrvad on katsudes kuumad või punetavad või loom on loid, siis viige ta kiiremas korras jahedasse kohta ning võtke ühendust loomaarstiga, kes õpetab õigesti esmaabi osutama. Ülekuumenemine võib lõppeda looma surmaga. Eriti on ohustatud vanad, nõrgad, tiined ja südamehaiged loomad.

Võimalusel võib pisikesi lemmikuid viia õue väliaedikusse. Kindlasti jälgige hoolega, et alal ei kasvaks mürgiseid taimi, aedik oleks kindel ja optimaalse kõrgusega, et loomad ei pääseks välja ja oleksid kaitstud kasside, koerte ning röövlindude eest. Aedikul võiks olla katus.

Küülikud on väga head kaevajad ja hüppajad, seega tuleb arvestada, et ta võib ennast aedikust välja kaevata või sellest üle hüpata. Aediku võrede vahe peab olema õiges suuruses, et rotid ja muud väikesed närilised sealt läbi ei tuleks. Aedik peab kindlasti asuma päikesevarjus.


Lugu ilmus Varjupaikade MTÜ ajakirja Käpa all 2023/2 numbris. Autor: Marika Algpeos
Previous Next