Vaata reaalajas, milline näeb välja üks päev loomade varjupaigas

Täna, 24. mail, terve päeva jooksul näitame blogivormis kõikide meie üksuste tegemisi ning juhtumeid sõnas ja pildis. Meie eesmärk on tuua inimesed lähemale varjupaikade tegelikule maailmale, mis on täis armastust, hoolt ja pühendumust, aga ka rasket tööd ning eriskummalisi juhtumeid. Tihti on inimestel arvamus, et loomade varjupaiga töötajad tegelevad päev otsa vaid kassipoegade silitamisega. 

Et purustada müüte, otsustasime anda ülevaate ühest keskmisest tööpäevast loomade varjupaigas.


6:30 Varjupaikade MTÜ tegutseb seitsmes asukohas üle Eesti. Kuigi oleme üks ühing, on meie varjupaigad üksteisest küllaltki erinevad. Seetõttu korraldame vabatahtlike ja töötajate vahetusi, et meie inimesed näeksid, kuidas on elu-olu teistes varjupaikades. Täna toimub Tallinna ja Valga varjupaikade vahetus - vabatahtlikud Valgast veedavad päeva Tallinna varjupaigas ja vastupidi. Pildil on meie särasilmsed vabatahtlikud Marina ja Maire, kes alustasid varahommikuse rongiga teekonda Valgast Tallinna poole.   

8:00 Tuleb tihti ette, et varjupaigatöötajad võtavad tööd koju kaasa. Nii algas Viljandi varjupaiga juhataja Siiri tööpäev juba enne varjupaika jõudmist, sest temal on vaja teha hommikune jalutusring koer Kupiga, kellele ta pakub ajutist hoiukodu. Kupi on Mustvee koertevabrikust päästetud imearmas koer, kes juba lähipäevil kolib enda uude koju. Hoiukoduks hakkamise kohta saad lähemalt lugeda siit. 


9:05 Võru varjupaiga autol on hääled sees ja meie loomade heaolu spetsialisti Kätlini esimeseks ülesandeks täna on kassikoloonia ära toomine ühest alevikust. Maapiirkondades on sellised kolooniad paraku üsna tavapärane nähtus ja kevad on see aeg, mil metsikud tänavakassid omavahel paljunevad. Õnneks ei ole see seltskond jõudnud veel suureks kasvada ja teadaolevalt peaks täna meid ees ootama 7-pealine koloonia.

9:15 Läänemaa varjupaigas on käsil kasside õueaediku ehitamine, et meie hiirekuningad saaksid turvaliselt õues päikese käes peesitada või hoopis lindude ja oravate tegemisi jälgida. Muide, aedik sai teoks tänu heasüdamlikele inimestele ja loomasõbralikele ettevõtetele, kes enda abikäe ulatasid. Nüüd on jäänud teha veel viimased viimistlused - varjupaiga juhataja Helina füüsilist tööd ei karda ja alustas enda tööpäeva kassiluugi viimistlemisega.

9:20 Viljandi varjupaiga naised suunduvad koeri jalutama ja toitma. Koerad on hommikuti alati energiat täis ja tervitavad meie töötajaid suure rõõmuga. Hetkel on Viljandi varjupaiga hoole all üheksa koera.


10:00 Öö jooksul on Tallinna varjupaika jõudnud kaks kassi. Tallinna varjupaik on Varjupaikade MTÜ ainus üksus, mis saab toimetada ööpäevaringselt ja nii võetakse väljakutseid vastu igal ajal. Öösel saime kaks üsna sarnast väljakutset murelikelt kodanikelt. Mõlemad inimesed märkasid tänaval ekslemas kasse, kas paistsid olevat kodukassid. Teatajad hoidsid kasse enda juures, kuni meie töötaja neile järgi sõitis. Kuna kassidel kiipi ei olnud, siis lisas administraator kasside kuulutused üles nii meie kodulehele kui ka sotsiaalmeediasse. Ühe kassi omanik võttis meiega juba ühendust ja tuleb oma armsale lemmikloomale järgi esimesel võimalusel. Aitäh kõikidele inimestele, kes hädas looma märkavad!

10:30 Võru varjupaiga hoole alla saabusid hiljuti tee äärde hüljatud vastsündinud kutsikad. Leidsime kutsikatele suurepärase hoiukodu, kes neid lutitab ja üles turgutab. Selleks on aga vaja kvaliteetset toidu ja emapiimaasendajat. Kutsikad kosuvad korralikult ja toitu kulub palju. Hoiukodu käis varjupaigas toiduvarusid täiendamas ja laadung oli nii suur, et see tuli lausa aiakäruga autoni toimetada.

11:00 Viljandimaal loomade heaolu keskuses on puurivaba aeg. Hetkel naudib kaunist vaadet ja linnulaulu verandal isand Triibuk. Puuris elamiseks võib olla mitmeid põhjuseid - näiteks kui kass ei saa liigikaaslastega läbi, ta on parajasti saamas mingit ravi või kui vabapidamistoas ei ole piisavalt ruumi. Hetkel on enamustel puuriselamise põhjuseks paraku see, et vabapidamistoas ei ole piisavalt ruumi. Kasside liigiomaseid vajadusi silmas pidades on neil suures kaheosalises puuris koos igapäevase sirutus- ja mänguajaga parem kui ülerahvastatud kassitoas. Siiski on kassil kõige parem päris oma kodus! Tutvu koduootavate kassidega SIIN.


11:05 Viljandi varjupaigas on väike hingetõmbepaus koos kohvi ja soojade saiakestega. Pausi ajal on hea panna edasised päevaplaanid paika ja piiluda ka kirjakasti. 

Esimene kiri, mis vastu vaatab, on paraku pealkirjaga "MURE". Samas, kui kirjakastis vaatab vastu uus sooviavaldus loomale, oleme alati väga rõõmsad!11:15 Võru varjupaiga auto saabus hommikuselt väljakutselt. Kassikoloonia õnnestus kätte saada ja turvaliselt varjupaika toimetada. Edasine protsess näeb ette, et kassid on kaks nädalat karantiinis. Selle aja jooksul tehakse neile ülevaatus ja vajadusel määratakse ravi. Samuti saavad nad parasiiditõrje, vajalikud vaktsiinid, kiibi, nad steriliseeritakse ja kastreeritakse ning seejärel püüame me leida neile uued head kodud.

11:25 Loomade heaolu keskuses käib usin töö, sest iga natukese aja tagant on vaja kõik vabapidamistubades olevad 24 suurt kassiliivakasti ära pesta, desinfitseerida ja kogu liiv välja vahetada. Need on nagu pisikesed talgud. Soojal ajal on meil selleks sisse seatud pesuköök.

11:30 Varjupaigatöö ei ole ainult kasside silitamine ja koerte jalutamine. Muuhulgas tuleb palju toimetada ka arvutis, näiteks kodulehte ja lemmikloomaregistrit hallates või siis näiteks sotsiaalmeediapostitusi tehes. Muide, sotsiaalmeedia mängib loomadele koduleidmisel väga suurt rolli. Hetkel toimetabki Läänemaa varjupaiga juhataja arvutis ja valmistab ette järgmist sotsiaalmeediapostitust armsast Nurrist.


11:45 Valga varjupaiga rahvas on täna Tallinna varjupaigas, et tutvuda sealse elu-oluga. Hetkel on kõikidel nunnumeeter põhjas, sest tutvutakse armsa Belinda ja tema kutsikatega. Pildil on Valga ning Tallinna varjupaiga juhatajad Jana ja Anneli, vabatahtlikud Marina ja Maire Valga varjupaigast ja meie vabatahtlike koordinaator Marika.

11:55 Viljandi varjupaigas käib kasside vabapidamistubade koristus. Kassitoa asukad on ise muidugi kohal ja teevad töötajatele järelvalvet.

12:05 Möödunud nädalal Võru varjupaigas sündinud kassipojad said ära kaalutud. Õnneks kosuvad nad väga hästi ja emakass hoolitseb nende eest. Kuna kassipojad ei ole tänavalt leitud, vaid tegemist on varjupaigas ilmavalgust näinud loomadega, ei toeta kohalik omavalitsus kassipoegade ülalpidamist. Selliseid loomi saame üleval pidada vaid tänu annetustele. Kui soovid kassipoegi toetada, siis seda saad teha väga lihtsalt läbi nende ema profiili meie kodulehel: https://varjupaik.ee/loomad/74366

12:15 Meie hoiukodu kassipoegadele on tänaseks kokku lepitud veterinaarivisiit. Nimelt tuleb kassidele teha vajalikud vaktsiinid ja nad kiibistada. Administraator Alandra võttis kassipojad vastu ja juba peagi suunduvad nad meie varjupaiga kliinikusse. Praegusel kassipojahooajal oleme meie hoiukodudele eriliselt tänulikud. Pisikestel tegelastel on koduses keskkonnas ikka parem kasvada ja kosuda. Pakume alati meie hoiukodudele igakülgset abi, sealhulgas veterinaartoimingute eest hoolitsemist, lemmikloomatarbeid ning vajadusel ka söögiks vajaliku pakkumist.

12:30 Hoiukodu kassipojad on kliinikus ja nendega tegelevad meie veterinaar Triin ja veterinaari assistent Brigitta. Kassid said vaktsineeritud ja kiibistatud. Kassipoegadele on alati väga palju soovijaid. Nii ka selle pesakonnaga, seega sooviavaldusi me neile hetkel vastu ei võta.
12:45 Võru varjupaigas veedetakse lõunapaus kasside seltsis. Varjupaiga juhataja Relika soovis pidevale arvutiekraani vaatamisele vaheldust ja vaatab hoopis kasse! Kassid mõjuvad ju meile teraapiliselt, seega on nad lõunapausil ideaalsed kaaslased.
12:50 Ka Läänemaa varjupaigas veedetakse lõunapaus kasside seltsis. Pildil varjupaiga juhataja Helina koos Mossu ja Kaspariga.
13.15 Kui lõunapausid peetud, asutakse jälle usinalt tööülesandeid täitma. Viljandi varjupaigas said kaks kassi nö koduvalmis. See tähendab, et nad on steriliseeritud, kiibistatud ja vaktsineeritud ning liiguvadki nüüd ühest majast teise ehk karantiiniruumidest vabapidamistuppa. Loodame väga, et juba peagi saame nad uutesse kodudesse saata!13:25 Kuna meie ühing tegutseb väga paljudes piirkondades üle Eesti, elavad ka meie töötajad eripaigus. Juhatuse liikmed Anneli, Merike ja Triinu asuvad meil Pärnus, Võrus ja Viljandis, aga õnneks on meil olemas moodsad võimalused ja nii said nad maha pidada ühe tähtsa koosoleku.

13:30 Lisaks varjupaikades koha peal usinasti tegutsevatele töötajatele on meil ka üldosakond, kes töötab põhiliselt kodukontoris. Kommunikatsiooni- ja annetuste kogumise juht Anni on päikselise päeva puhul kontori üles seadnud õue ja töö tegemise kõrvalt tuleb leida natuke aega, et oma lemmik Freddy saaks vajalikud paitamised ja tähelepanu kätte!

13:40 Meie raamatupidaja Ethel, kes samuti töötab kodukontoris, hoiab Varjupaikade MTÜ kuludel-tuludel silma peal ja samal ajal hoiab end ajakirja Rp vahendusel värskemate uudistega kursis.

13:50 Tänane värske Pärnu varjupaiga asukas teeb jalutustiiru. Õnneks ei pea tema pikalt varjupaigas olema, sest hulkuril oli kiip, mis oli ka korrektselt registreeritud. Tänu sellele õnnestus meil omanikuga ühendust saada, kes juba peagi koerale varjupaika järgi tuleb.


14:15 Viljandi varjupaiga administraatoril on käed-jalad tööd täis. Telefon heliseb pidevalt ja samal ajal on arvutis lahti koduleht ja lemmikloomaregister, mida tuleb kogu aeg jälgida ja täiendada. Tänased huvitavamad telefonikõned:

  • Koer Kriffin läks möödunud reedel uude koju. Tema uus omanik, vanem härra, helistas ning andis väga leebe ja armastava häälega tagasiside, et koer on nahhaal - selle asemel, et süüa koeratoitu, nuiab tema viinereid.
  • Helistas naisterahvas Soomest, kes võttis meilt viis aastat tagasi arg-agressiivse koera Reimondi. Naine teatas, et koer on paraku nüüdseks läinud üle vikerkaaresilla ja et ta soovib  meilt uut sarnast koera, kuna tahab just probleemkäitumisega koerale võimaluse anda.


14:40 Kõige rõõmsam hetk varjupaigatöös on siis, kui loom leiab endale uue kodu.

Tänane Võru varjupaiga kojusaamise lugu oli veel eriliselt südamlik, sest kojuminejat Ronjat on uues kodus ees ootamas varem varjupaigast võetud kass Sonja. Tänutäheks toodi meie töötajatele ka kommi. Suur aitäh kodupakkujale!


14:45 Karantiiniruumide puhastamine on pidev töö. On väga oluline kõik pinnad korralikult desinfitseerida, sest neis ruumides elavad kassid, kel tervisega erinevad mured. Päeva jooksul tuleb karantiinipuurid mitu korda üle käia. Viljandi varjupaigas käib hetkel järjekordne karantiiniruumide koristus.


14:55 Kasutame oma töös väga tihti automaatseid püügipuure, kuhu saab toidu abil kassi sisse meelitada. Selliseid puure kasutame kasside puhul, kes on arglikud või isegi metsikud, sest neid käega püüda ei ole võimalik. Tallinna varjupaiga töötaja käis üles seatud puuri kontrollimas ja tema üllatuseks oli kassi asemel puuris hoopis siil! Siil oli puuri asetatud toidul lasknud hea maitsta ja puurist välja saades pani metsa poole jooksu.


15:20 Valga varjupaigas on hetkel käsil koerakuudi remontimine.
15:30 Nagu öeldud, ei ole varjupaigatöö lihtsalt kasside silitamine ja koerte jalutamine.

Näiteks tuleb teha ka füüsilist tööd. Loomade heaolu keskuse juhatajal Triinul on käsil võimatuna näiv missioon - niita kogu keskuse ala.15:35 Paberimajandus Võru varjupaigas - ühe kojuläinud kassi saame välja kanda, aga seitse täna tulnud kassi tuleb sisse kanda! Samal ajal on varjupaiga juhataja telefoni otsas meie endiste asukate Bibi-Lota ja Bibi-Leedi perenaisega ja kuuleb koerte kohta vaid häid sõnu. See on juskui muusika meie kõrvadele!15:45 Varjupaikade MTÜ-l on heategevuslik e-pood, kust saab osta näiteks "Olen käpa all" toetajamärgisega tooteid ja muud põnevat. Kogu tulu läheb otse koduta loomade abistamiseks. Pildilolev logoga nokamüts, on meie enimmüüdud toode. E-poe tooteid pakendab ja paneb headele inimestele teele meie kommunikatsiooni- ja annetuste kogumise assistent Agne.

Vaata lähemalt: https://pood.varjupaik.ee/


16:05 13-aastane Pärnu varjupaiga hoolealune saabus raskelt operatsioonilt, tema munasarjas olid suured tsüstid, mida oli vaja eemaldada. Nüüd on operatsioonijärgne aeg, mil ta saab rahulikult varjupaigas taastuda. Kuigi seeniorkoertele ei tule kodupakkumisi palju, loodame väga, et meil õnnestub talle peagi uus ja armastav kodu leida!


16:20 Ilmad on soojad ja koertel hakkab jalutuskäikudel kiirelt palav. Õnneks on Viljandi varjupaiga taga järv, kus koerad saavad supelda. Praegu on kord vahva Teemu käes, kes on varjupaigas väga pikaaegne asukas. Uut kodu on ta oodanud juba aastast 2021! Tutvu armsa Teemuga lähemalt SIIN.16:30 Võru varjupaiga juhataja Relika lõpetas just telefonikõne, mille peale lausus, et inimesed endiselt üllatavad teda. Helistas üks meesterahvas ja teatas, et eelmisel aastal leidis ta oma koera pesakonna viimasele kutsikale uue omaniku läbi meie. Seekord on tal kaks paarikuust põnni ja ta lootis, et ehk meie leiame neile uued kodud, kuna eelmisel korral see meil ju õnnestus. Relikale meenus, et juba eelmisel korral soovitas ta mehel oma koer ära steriliseerida. Nagu selgus, siis seda ta aga teinud ei olnud. Lisaks uuris ta, et kui kaua on tema koer nö tootlik ehk mis vanuseni ta võib kutsikaid saada. Seekord palus varjupaiga juhataja tal koheselt kliinikusse helistada ja leppida steriliseerimise aeg kokku. Jääme lootma, et koeraomanik seda ka teeb ja mõistab, et õigem oleks koer steriliseerida, et ta ei peaks pidevalt poegima.
16:40 Pärast peremehe lahkumist saabus Bruno Valga varjupaika ja peagi täitub tal juba neli aastat koduootust. Õnneks on meil suurepärased vabatahtlikud tänu kellele saab Bruno nautida igapäevaselt pikki ja mõnusaid jalutuskäike. Täna käis Brunoga tegelemas vabatahtlik Mark. Kui ka sina oled huvitatud vabatahtlikuks hakkamisest, siis vaata SIIA.

17:00 Viljandi varjupaiga nurrumootoritel on kõhud täis, paitamised kätte saadud ja nüüd jäävad nad läbi kassitoa akna kaunist päikeseloojangut ootama. Väsinud naiskond tõmbas tööpäevale joone alla ja suundutakse kodudesse. Küll aga jääb üks loomade heaolu spetsialist passiivsesse valvesse. Loodame, et öö tuleb rahulik.
17:20 Ka loomade heaolu keskuses on inimeste tööpäev lõppemas, kuid kassioas hoogne töö käib.


17:30 Tallinna varjupaiga veterinaaritiim veel toimetab.

Hingamisteede nakkusega küülikupoiss sai oma õhtused rohud ja meeleheaks mõned õunapuuoksad.

21:30 Õhtupoolik on möödunud rahulikult. Tallinn on meie ainus piirkond, kus on ööpäevaringne valve ja seal võtame väljakutseid vastu igal ajal. Teistes üksustes jääb töötaja passiivsesse valvesse oma kodus ja reageerib vaid kiireloomulistele väljakutsetele. Loodame, et öö tuleb rahulik. Aitäh kõikidele, kes meid tänase päeva jooksul jälgisid!
21:55 Viljandi varjupaiga kõneposti jäeti teade. Helistaja teatas, et naabri koer käib pidevalt tema aias. Kuna tegemist ei ole kiireloomulise asjaga, siis võtame teatajaga hommikul ühendust

Previous Next