Eksklusiivne pilguheit: vaata, mis toimub loomade varjupaigas

Täna, 19. juunil, näitame terve päeva jooksul blogivormis kõikide meie üksuste tegemisi ning juhtumeid sõnas ja pildis. Meie eesmärk on tuua inimesed lähemale varjupaikade tegelikule maailmale, mis on täis armastust ja hoolt, aga ka murekohti ning eriskummalisi juhtumeid. Tihti on inimestel arvamus, et loomade varjupaiga töötajad tegelevad päev otsa vaid kassipoegade silitamisega. Tegutseme kaheksas piirkonnas üle Eesti, igapäevaselt tuleb ette põnevaid juhtumisi ja meie tööpäevad on kõike muud, kui rutiinsed.

Et purustada müüte ja tuua meie toetajad ja jälgijad lähemale meie tegemistele, otsustasime anda ülevaate ühest keskmisest tööpäevast meie mittetulundusühingus. 

00:50 reageerisime hulkuva koera väljakutsele Tallinnas, Saagi tänaval. Toimetasime koera varjupaika ja õnneks olid hoolivad omanikud hommikul esimese asjana varjupaiga ukse taga, et koeraga koos õnnelikult koju minna! 2:32 Tallinna varjupaigale tuli kõne kassi kohta.
Paari päeva eest helistasid ja palusid abi inimesed, kes on enda kassi ära kaotanud ning enda kassi otsimise käigus märganud öösiti üht ilmselt kodutut ja arglikku kass. Püügipuur paigaldati kassi lähedusse ning täna öösel helistati, et kass on käes! Toimetasime ta varjupaika. Kass on kiibita ja hetkel veel uriseb meie peale väga vapralt.  

9:00 Viljandi varjupaik alustab hommikut neljajalgsete sõprade tervitamisega ning hommikuste jalutustiirude ja toitmisega. Hetkel on Viljandi varjupaigas 18 koera.

9:10 Kassipojahooaeg on täies hoos ja meie hoole all on hetkel sadu kassipoegi. Mõned neist on kahjuks ilma emata. Saaremaa varjupaiga töötajate päev algabki nende pisikeste kassipoegade toitmisega. Kassipojad vajavad toitmist iga mõne tunni tagant.
9:15 Loomade heaolu keskuses Viljandimaal on üks hädisem kassipoeg, kes ei saa teiste pesakonnakaaslaste kõrval konservile löögile. Meie töötaja Merle eraldab hommikuse toitmise ajaks kassipoja teistest, et kassipoiss saaks rahulikult kõhu täis süüa ning kasvada ja kosuda.10:25 Loomade heaolu keskuses on hommikune mänguaeg! Kassitüdruk Jette möllab mänguasjaga.

10:30 Valga varjupaigas käib igal hommikul korralik kassitubade koristus. Kindlasti saavad sellel ajal ka kõik kassid oma hommikused paid kätte. Vurrulised juba ootavad ukse juures meie heaolu spetsialisti ning seavad end järjekorda, et tähelepanu saada.


10:40 Hommikul kell 8 toimetas Läänemaa varjupaiga juhataja Helina varjupaika mustvalge kassi. Ühes külas on püüdmisel koloonia, kus algselt oli kokku üle 20 kassi. Hommikul varjupaika jõudnud kass on koloonia kolme viimase seast, keda veel ei olnud õnnestunud tabada. Nüüd on jäänud veel kaks kassi. Praeguseks on kass varjupaiga karantiinis kenasti sisse seatud ja käib nö administratiivtöö ehk kassi arvele võtmine varjupaika ning kodulehele lisamine.
10:50 Tallinna varjupaiga administraator Nadežda on täna väga rõõmsameelne, sest postkasti on potsatanud mitmeid loomavõtja sooviavaldusi. Nüüd helistabki ta järjest sooviavaldusi saatnud inimesi läbi ning lepib külastusi kokku. 


11:00 Pärnu loomade varjupaigas kogunetakse tavaliselt natuke enne kella üheksat ja jagatakse tööülesanded ära. Koristada-sööta-joota-jalutada on palju asukaid! Koerte maja, kasside vabapidamistubade, karantiiniruumide ja kassipoegade toa koristamine võtab tavaliselt mitu tundi. Hetkel ongi käimas kassipoegade toa koristamine. Vahvad kassipojad tahavad koristamisel abiks olla!

11:15 Pärnu varjupaiga administraator sai telefonikõne, et Jänesseljal on võõras kassipoeg tulnud lasteaeda lastega mängima ning on juba mitu päeva seal territooriumil käinud. Kuna väljakutse oli tehtud ka kohalikule omavalitsusele, siis keskkonnaspetsialist toimetas ise kassi varjupaika. Kass on julge, uudistab ümbrust ja teeb uute inimestega tutvust. Järgmise sammuna paneme üles kuulutused ning loodame, et kassipojal on kuskil omanik, kes teda otsib ning igatseb.
11:20 Võru varjupaiga kassid Siimu ja Kaira naudivad ilma ja uudistavad, mis õues teoksil. Oleme meie varjupaikadesse loonud kasside väliaedikud, et neljajalgsed saaksid turvaliselt õuemõnusid nautida.11:25 Tallinna varjupaigas teeb veterinaari abiline Indrek parajasti karantiinides tiiru ja teostab kassidele arsti poolt määratud ravi. Hetkel saab silmatilka vahva punane kass Bair.


11:30 Tallinna varjupaiga autol on hääled sees ning väljakutseid muudkui tuleb. Esimene väljakutse oli tänavalt leitud koerast, kelle leidjad toimetasid lähedalasuvasse kohvikusse. Omanik jõudis sinna kohvikusse enne meid ja koer sai kenasti tagasi koju. Järgmisena tuli selline väljakutse, kus inimesed püüdsid Mustamäel tänavalt kassi kinni ja viisid enda juurde tuppa. Võõras keskkonnas muutus kass aga väga rahutuks ja leidjad kutsusid meid järgi. Kassil kahjuks kiip puudub, kuid näha on, et tegu on kellegi kodukassiga. Paneme kuulutused üles ja ootame omanikku kassile järgi. Autojuht jõudis kassi varjupaika ära tuua ning rallis edasi kajaka korjuseid, millest tähelepanelikud linnakodanikud meid teavitasid, tänavalt ära tooma.
11:50 Viljandi varjupaik saab igal aastal korduvalt väljakutseid Uueveski basseinide juurde, kuhu kahjuks on uppunud kopraid ja kitsi. Täna tuli meile sealt jälle väljakutse uppunud kopra kohta. Sellistesse inimtekkelistesse veekogudesse lähevad metsloomad jooma ning kukuvad sisse ja ei saa enam välja. Paraku märgati abivajavat looma seekord liiga hilja ning teda ei õnnestunud enam päästa.

12:05 Enne uude koju minekut steriliseerime-kastreerime loomad, et hoida ära edaspidiseid soovimatuid pesakondi. Hetkel valmistab Viljandi veterinaari assistent ette kassi, keda on täna ees ootamas steriliseerimise operatsioon.12:10 Kassihärra Meelis jõudis Pärnu loomade varjupaiga hoole alla kolme käpaga. Tema eelnev elu ei ole kulgenud õnnelikult, sest enne varjupaika saabumist elas ta tänaval prügikonteinerite taga. Lisaks käpa-murele on tal ka kõrva-mure. Hetkel paneb varjupaiga veterinaar Meelise kõrvadesse ravigeeli.
12:15 Saaremaa loomade varjupaigas on lõunapausi ajal seltsiliseks üks vahva neljajalgne. Täpi on Saaremaa varjupaiga üks kolmest kodu ootavast koerast. Parajasti piilub ta, kas lõunalaual ka talle miskit head-paremat leidub.

12:25 Lõunaks said Tallinna varjupaigas tehtud uute kasside esmased ülevaatused. Iga varjupaika sattunud loom vaadatakse veterinaari poolt üle ning tehakse esmane tervisekontroll. Mõni kass pole harjunud inimestega lähedalt kokku puutuma ning annab töötajatele sellest urisemisega teada. Mõni teine kass laseb ennast peaaegu eeskujulikult üle vaadata. Valmis peame olema kõigeks. Esmasel ülevaatusel saavad kassid endale kiibi, parasiiditõrje ning kompleks- ja marutaudvaktsiini.

12:45 Viljandi varjupaik käis Tallinna varjupaigas ladusid tühjendamas. Kuna Tallinnas on kõige rohkem inimesi, kes ka kõige rohkem vajaminevat annetavad, siis aeg-ajalt saadame kaupa (loomatoit, liivad jm loomatarvikud) Viljandi kesklattu, kust vajadusel saavad ka teised Varjupaikade MTÜ varjupaigad endale vajaminevat võtta.

13:00 Loomade päästmise-ravimise-hooldamise kõrvalt peame leidma aega ka tavaliseks kontoritööks. Loomade heaolu keskuse juhataja Triinu tegeleb hetkel veterinaarprotseduuride sissekandmisega lemmikloomaregistrisse ja loomade passidesse.


13:30 Auto vajas pesemist. Valga varjupaik hoolitseb lisaks koertele-kassidele ka ühe väga olulise töövahendi ehk auto eest.
13:35 Võru varjupaiga koer Pugi tuli just kliinikust visiidilt. Ta saabus varjupaika peitmunandiga ning see vajas opereerimist. Hetkel paigaldatakse talle opijärgne krae ja seejärel saab Pugi taas oma aedikusse puhkama minna.13:40 Loomade heaolu keskuses leiab aset pärastlõunane siesta. Kui tuba on koristatud,
konserv söödud ja kõik jääb vaikseks, siis on kassidel lõunaune aeg.13:50 Ja taaskord saabus Tallinna varjupaiga auto väljakutselt hulkuva kassiga. Kohalikud murelikud kodanikud teatasid meile kassist, kes oli end sisse seadnud mahajäetud majas. Kassil kahjuks kiip puudub.14:00 Viljandi varjupaiga asukas Gatto jõudis meieni vigastatud jalaga. Olukord oli koguni nii hull, et jalg oli põlvest altpoolt otsast rebenenud. Varjupaiga veterinaar amputeeris kassi jala ja nüüd on Gatto terve ning saab elada elamisväärset elu. Hetkel sirutab ta varjupaiga ruumides jalgu, suhtleb inimestega ning hüppab laudadel.


14:05 Loomade heaolu keskuses FIV-positiivsete kasside toas valitseb pidulik meeleolu. Puna-valge kass Villu lubas kõigile topeltkonservid välja teha, sest talle laekus täna väga tõsiseltvõetav sooviavaldus. Iga kojumineja tähendab seda, et saame positiivsete kasside tuppa tuua järgmise FIV-positiivse kassi.
14:15 Kasse muudkui tuleb juurde! Võru varjupaika saabus just isane kass. Nagu ikka, teostame kassile veterinaarülevaatuse, paneme kuulutused üles ning jääme lootma, et kassil on kusagil omanik olemas.  14:25 Sellel nädalal toimub ICAM-i ehk International Companion Animal Management Coalitioni 5. rahvusvaheline virtuaalne konverents. Loomade heaolu keskuse juhataja Triinu püüab igapäevatöö kõrvalt nii paljusid ettekandeid kuulata kui võimalik. Mõtleme pidevalt sellele, kuidas meie ühingut arendada ja loomadele aina paremaid tingimusi ning võimalusi luua.
14:29 Võru varjupaiga koer Paiparil käis külaline, et veenduda, kuidas pere praegune koer ja Paipar omavahel sobivad. Koerad tegid omavahel väikese nuuskimisringi, jalutuskäigu ja tutvusid. Vaatame ja ootame veel, kuidas neil kulgeb ning mida pererahvas otsustab. Ega siis selliseid olulisi suhteid ühe päevaga looda!14:45 Tallinna varjupaigast võttis kodutee ette tandem, kellel kahe peale üks silm! Kassid saabusid meie juurde üheskoos ning südames lootsime neile ka ühise uue kodu leida. Mõni aeg tagasi saabus meile sooviavaldus ühelt toredalt perelt, kes soovis pimedale Anokile kodu pakkuda. Selgitasime olukorda, et Anokil on ka sõber Stiffe, kellega nad koos toimetavad ning teineteise peale toetuvad ja loodavad. Pere lubas võtta mõtlemisaega ning täna saabusidki nad varjupaika otsusega lahkuda koos kahe kassiga. Aitäh inimestele, kellel on süda õige koha peal!

15:00 Viljandi varjupaiga töötajad püüdsid vihma käest kinni iseloomuka isase kassipoja, kes proovis varjupaika saabudes kohe uuesti plehku panna. Õnneks oli tal varjupaigas juba ees ootamas pere, kes eile meile jõudis. Söakas kassipoeg kolis nüüd turvaliselt oma ema ja õdede-vendade juurde.15:10 Viljandi varjupaiga punane kassipesakond ootab pärast veterinaarprotseduure suurtel silmadel oma uut pererahvast.

15:15 Kuna meie ühingus on üle 60 töötaja, on personalijuhil Merikesel käed-jalad tööd täis. Täna käis ta Võru varjupaigas personaliga vestlemas ja nõu pidamas.


15:20 Pärnu loomade varjupaik käis järgi Maxima XXX Kika annetuskasti jäetud annetustel ja samal ajal toodi ka varjupaika kaks kotitäit tekke ja linu, mida kasutame loomade pesamaterjalina. Suur aitäh kõikidele annetajatele!

15:35 Head uudised ei lõppe! Kui Tallinna varjupaigast said täna koju kaks pimedat kassi, siis ka Viljandil on põhjust rõõmustamiseks - kodutee võttis ette triibik Sälly, kes oli Viljandi varjupaiga kõige pikaaegsem asukas. Oma kodu ootas ta 751 päeva.16:00 Võtame tihti varjupaikades vastu laste- ja noortegruppe. Täna tegi meie vabatahtlike koordinaator Marika Tallinna õpilasmaleva noortele ettekande varjupaiga tööst. Samuti tehti väike ekskursioon, et tutvuda varjupaiga elu-olu ja meie asukatega.

16:45 Kõik Saaremaa varjupaiga koerad on täna käinud pikkadel jalutuskäikudel. Pildil naudib Alex oma basseini mõnusid.


16:50 Pärnu varjupaika tuli väljakutse kassi püüdmiseks püügipuuriga - kinnistul käib võõras kass, kes reostab aias peenraid.
16:55  Loomade heaolu keskuses ei ole tööpäev veel läbi, kuna aknad vajavad pesemist. Väekassidel on oma õueaedikus tähtis töö - tuleb kontrollida, kas aknapesu on tehtud ikka kvaliteetselt. Loe väekasside kohta lähemalt SIIT.17:00 Saaremaa loomade varjupaiga kassidele on serveeritud ette konserv. Vabapidamistoa seltskond naudib parajasti mõnusat kõhutäit.

17:45 Pärnu varjupaigas on õhtu vaikne ja unine. Ametlik tööpäev on nüüdseks läbi, saab peale toimekat päeva, head kõhutäit ja mängimist ennast mõnusalt kerra tõmmata. Enamikes meie üksustes jääb töötaja passiivsesse valvesse oma kodus ja reageerib vaid kiireloomulistele väljakutsetele. Tallinn on ainus meie varjupaik, kus töötaja on ööpäevaringselt koha peal väljakutseid vastu võtmas. Loodame, et öö tuleb rahulik. Jooksvalt jagame teiega kõiki meie väljakutseid ja kõnesid kuni südaööni. Aitäh kõikidele, kes meid tänase päeva jooksul jälgisid!


Previous Next