Soovid päästa 100 kassi… Steriliseeri 1 kass!

Olete ilmselt kuulnud väljendit märtsikassid. Need kasside häälitsused, mis kaasnevad nn kassipulmadega ja mis öösiti majaakendest sisse kostuvad, annavad märku, et varsti algab varjupaikades kassipoegade hooaeg - nagu me ise seda nimetame.

Ükskõik kuidas arvutada, on ikkagi liiga palju kasse ja kassipoegi ning liiga vähe kodusid. Uusi kodusid on järjest raskem leida, sest väga-väga paljudes kodudes juba on lemmikloom. Toetudes uuringutele kasside paljunemisest, on võimalik arvutada kasside hulka. Arvestatud on sellega, et osa kasse steriliseeritakse/kastreeritakse, samuti on arvesse võetud kasside ja kassipoegade iga-aastast suremust.

Tegurid:

  • Keskmisel suguküpsel emasel kassil võib olla 3 pesakonda aastas, kokku 12 kassipoega, keskmiselt 10,2 ellujäänuid, kellest 4,7 kassipoega on emased.

  • Keskmine sooline suhe pesakonnas: ligikaudu 46,5% on emased, ülejäänud isased.

  • Keskmiselt 35% emastest kassidest paarituvad ja saavad järglasi (mitteteaduslik tegur, mis tasakaalustab koduseid ja hulkuvaid kasse).

  • Keskmine aastane suremus ca 20%.

Arvesse ei ole võetud:

  • Ebaküpse kassi esimene pesakond koosneb tavaliselt kahest kassipojast, mitte neljast.

  • Emased kassid võivad hakata paljunema kuue kuu vanuselt ja nad võivad juba sama aasta jooksul saada pesakonna.

  • Metsikute kasside suremus on ca 30% aastas.

Ühe emase kassi paaritumiste ja omakorda tema järglaste paaritumiste tulemusel saadakse hulga peale kokku ainuüksi nelja aastaga 172 ellujäänud kassipoega, seitsme aasta kokkuvõttes on see number 2905 ja kümne aastaga on kasside hulk kasvanud 49 tuhandeni.

Ükski mõtlev inimene ei arva, et ühe kassi ja tema järglaste poolt 7 aasta jooksul ilmale toodud ja ellujäänud 2905 kassipoega on vastuvõetav.

Vastutustundlikud lemmikloomade omanikud peaksid oma lemmikloomi kastreerima või steriliseerima.

Allikas: The unspayed cat to kitten calculator
Previous Next